Borsa Yorumları

Kakao Fiyatlarındaki Artış Çikolata Üreticilerini Nasıl Etkiliyor?

Kakao Fiyatlarındaki Artış Çikolata Üreticilerini Nasıl Etkiliyor?
Google News Icon Takip Et

Sevgililer Günü’nü geride bıraktık bırakmasına ama bu yıl çikolata fiyatlarının normalden daha pahalı olduğunu düşünüyorsan, sorun sende değil; kakaoda. 

Çikolatada kullanılan temel emtia kakaonun fiyatı, geçen hafta ton başına 5.798 dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Son yedi haftanın altısında yükselen kakao fiyatları, yılbaşından bugüne ise yaklaşık 27% değer kazandı. 

Bu artışlar, emtia için arz endişelerini artıran büyük hava değişikliklerinden kaynaklandı. Bu endişelere bir de küresel kakao arzının bir kısmını tehlikeye atan kakao şişmiş sürgün virüsü salgını eklendi.

Dünyanın iki ana kakao üretim bölgesi olan Gana ve Fildişi Sahili’nde El Niño’nun neden olduğu kuru hava koşulları, son zamanlarda yerel toprak nem seviyelerini tehdit etmeye başladı. Bu nedenle, özellikle yoğun bir El Niño etkisi, kakao ekimi için mevcut ekilebilir arazi miktarını azaltarak ürünün üretim verimini tehlikeye atma riski barındırıyor.

Kakao Fiyatlarındaki Artış Çikolata Üreticilerini Nasıl Etkiliyor?

Citi analisti Aakash Doshi, Nijerya’da meydana gelen orman yangınlarının bölgedeki kakao mahsulüne zarar verebileceğini ve bu durumun sorunu daha da derinleştirdiğini belirtiyor. Ancak olumsuz hava koşullarından da öte, artan kakao şişmiş sürgün virüsü de son altı ile dokuz ay içinde kakao arzını oldukça olumsuz etkiledi.

Kakao üretimi ve fiyatlarına ilişkin mevcut durum, Hershey (HSY) ve Mondelez (MDLZ) gibi çikolata üreticileri için ise iki ucu keskin bir kılıç olabilir.

Bir yandan, artan kakao fiyatları bu şirketlerin fiyatları yükseltmesine izin verir. Öte yandan, bazı durumlarda tüketicilerin ödemeye istekli olduklarının ötesinde fiyatları yükseltmeye zorlayabilir ve satışlara darbe vurabilir.

Bu çerçevede Wall Street analistleri, yükselen kakao fiyatlarının Hershey (HSY) ve Mondelez (MDLZ) gibi büyük çikolata şekerleme üreticilerine ne kadar zarar verebileceği konusunda bölünmüş durumda.

🍫 Hershey

Bernstein analisti Alexia Howard geçen ay Hershey’in “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti. 

Howard, şirketin güçlü fiyatlandırma gücüne, cazip hisse değerlemesine ve yeni ürün sunumları nedeniyle artan hacim ve pazar payına atıfta bulundu. Howard’ın 235 dolarlık hedef fiyatı da hissenin önümüzdeki yıl yaklaşık 21% yükselebileceğini gösteriyor.

Analist, “Kakao fiyatları yükselmeye başlamadan önce 2023’ün ilk yarısında vadeli satın alma stratejilerini nasıl uyarladıklarına bağlı olarak, bu durum 2024 veya 2025’in bir kısmını etkileyebilir.” yorumunu yaptı.

Nihayetinde Howard, Hershey’in güçlü fiyatlandırma gücünün ve ürün yelpazesinin hisseyi kakao fiyatlarındaki artışların kalıcı etkilerine karşı koruyacağını düşünüyor. 

Öte yandan, Morgan Stanley geçen hafta başında Hershey’in notunu, kakao fiyatlarındaki artış ve hissenin GLP-1 zayıflama ilacının benimsenmesine maruz kalmasını başlıca engeller olarak göstererek “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine indirdi.

Analist Pamela Kaufman, “Aşırı kakao enflasyonu, daha zorlu bir fiyatlandırma ortamı ve şekerleme ve patlamış mısır için zayıf tüketici talebi göz önüne alındığında HSY’nin orta vadeli görünümü konusunda temkinliyiz.” ifadelerini kullandı. 

🍭 Mondelez

Mondelez’e gelince, analistler şirketin fırtınayı Herhsey’e göre daha kolay atlatabileceğini düşünüyor.

Bank of America analisti Bryan Spillane ve Bernstein’dan Howard, şirketin daha çeşitlendirilmiş portföyü nedeniyle Mondelez için “AL” değerlendirmesine sahip. 

Mondelez’in portföyünde Cadbury ve Milka gibi markalarla çikolata üretiminin yanı sıra Ritz ve Sour Patch Kids gibi şeker markaları da yer alıyor.

Howard, kakao fiyatlarındaki maliyet enflasyonunun Mondelez için “daha az probleme yol açacağını” çünkü şirketin işinin sadece üçte birinin çikolatadan oluştuğunu söylüyor. Ayrıca şirket, Avrupa’da fiyatlarını yükseltmek için de proaktif önlemler alıyor:

Mondelez’in gelişmekte olan pazarlarda çok fazla hacim fırsatı var, bu yüzden çok endişeli değilim. Yükselen kakao fiyatlarının yüzdesel marjları baskılayacağı aşikar ancak brüt kâr küresel olarak sağlam kaldığı sürece, hisse sağlam temeller üzerinde durmaya devam etmeli.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC