Borsa Yorumları

JPMorgan’ın Modeline Göre Şimdi Yapılacak En İyi Şey Hisse Almak!

November 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
JPMorgan’ın Modeline Göre Şimdi Yapılacak En İyi Şey Hisse Almak!

Yatırım yapmak borsa yükselirken kolay, düşerken zordur. Ancak geliştirilen yeni bir model, korkutucu düşüşlerin, sizi hisse senetlerine daha çok yatırım yapmaktan alıkoymasına ya da satış yapmanıza sebep olmasına izin vermenin neredeyse her zaman kötü bir fikir olduğunu gösteriyor.

Şüphesiz bu yıl yatırımcılar için zor bir yıl oldu. S&P 500 yıl başından bu yana 17% düştü. Bu düşüş, endeksin kasım ayına kadar 39% düştüğü 2008’den beri, yılın ilk 11 ayında yaşanan en büyük değer kaybı. Tek başına bu bile yatırımcıların paralarının güvenliğinden endişe edip kaçmaları için yeterli.

JPMorgan tarafından geliştirilen “sinir ağı modeline” göre kaçmak bir hata olacak; çünkü önümüzdeki 10 yıl boyunca çok iyi getiriler elde edilebilir. Eğer model doğruysa S&P 500 önümüzdeki 10 yıl boyunca yılda 8% yükselebilir. Yıllık 8% getiri, temettüler yatırıma eklenerek devam edildiği takdirde 100 dolarlık bir yatırımın 10 yılda 216 dolara yükseleceği anlamına geliyor.

Modelin fiili işleyişi bizim kavrayışımızın ötesinde. Bu model; içsel getiri oranı, ekonomik veriler, aktif getiriler ve yerli portföy dağılımı gibi çok sayıda temel ölçeği kombine ederek sorunun yanıtını arıyor. Unutulmamalı ki bu veriler piyasa göstergeleri ve dolayısıyla yeterince geniş bir sonuç çeşitliliği mevcut. JPMorgan’ın modeli önümüzdeki on yıl içerisinde 6,5% ile 9,5% arasında bir getiri sağlama ihtimalinin 67% olduğunu gösteriyor.

Ancak, bireysel servetinizi artırmanın en iyi yolunun satın almak ve uzun vadede elde tutmak olduğunu bilmek için JPMorgan’ınki gibi bir modele ihtiyacınız yok. Geçmişe bir bakalım: S&P 500 Ocak 1970’ten bu yana her 120 aylık dönem için ortalama 135% bir yükseliş kaydetti ve bu da yatırımcıların 10 yılda bir paralarını iki kattan daha fazla arttırdıklarına işaret ediyor. Ortalama yükseliş 134%.

Tabi ki geçmişte bu orana uyan ve uymayan birçok rakam var. Eğer 1972 yılında herhangi bir ay başında yatırım yapmış olsaydınız, izleyen 10 yıl size en çok 19% kâr ve 0,3% zarar arasında değişen sonuç getirecekti.

İnternet şirketlerinin patladığı süreçte hisse senedi satın almak, arka arkaya yirmi sekiz 10 yıllık dönem boyunca her dönemde ortalama 23% zararla sonuçlandı. Bundan alınacak ders ne? Bir spekülasyona yatırım yapmak, yüksek enflasyon dönemlerinde yatırım yapmaktan daha tehlikeli.

Ve unutmayalım ki bunlar fiyat getirileri. Yatırım yapmanın güzel tarafı, temettü almak ve toplam getirinin keyfini sürmekten geçer. İnternet şirketlerinin yükseldiği ve düştüğü 23 aydaki ortalama 11% zarara bakarsak, bu on yıl vadeli getiriler daha da iyi görünüyor.

İyi geçen yıllarda bu temettü getirileri daha da arttırıyor. Mart 2009’daki düşük seviyesinden S&P 500 satın almış olsaydınız, 255% fiyat getirisiyle birlikte toplam 339%’luk bir getiri elde etmiş olacaktınız.

Hisseleri uzun vadeli düşünün.

JPMorgan’ın Modeline Göre Şimdi Yapılacak En İyi Şey Hisse Almak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS