Ekonomi ve Finans Haberleri

JPMorgan’dan TCMB Faiz Kararı Sonrası Yeni Tahminler

JPMorgan’dan TCMB Faiz Kararı Sonrası Yeni Tahminler
Google News Icon Takip Et

JPMorgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen “mega” faiz artışı sonrasında faiz beklentilerini revize etti.

Kurum Ekonomisti Fatih Akçelik, yıl sonuna kadar her toplantıda 250 baz puan faiz artırımı beklediklerini ifade etti. Bu kapsamda, yıl sonu politika faizi tahminini 30%’dan 35%’e çıkardı.

Enflasyon Beklentisi de Güncellendi 📊

JPMorgan, yıl sonu enflasyon tahminini de 57%’den 62%’ye revize etti. Kurum, enflasyonun gelecek yıl mayıs ayında 70% ile zirve yapacağını öngörüyor. Ancak 2024 yılı için enflasyon beklentisi 34% olarak sabit kalmış durumda.

TCMB’nin Tarihi Kararı 🏦

TCMB, ağustos toplantısında politika faizini 750 baz puan artırarak 25%’e yükseltti. Böylece faiz oranı son dört yılın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: JPMorgan