Borsa Yorumları

JPMorgan’dan AB InBev’e Çifte Olumlu Not!

November 29, 2022 • 2 dakika okuma süresi
JPMorgan’dan AB InBev’e Çifte Olumlu Not!

JPMorgan’dan yapılan açıklamada, alkollü gazoz talebinde yaşanan düşüş, bira devi Anheuser-Busch InBev (BUD) için bir fırsat.

Analist Jared Dinges, bira üreticisinin hisse görünümünü çifte olumlu not ile “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinden “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti ve hissenin sektöre kıyasla 23% daha ucuza işlem gördüğünü, ABD’de artmakta olan yerli hafif bira talebinden de fayda sağlayabileceğini söyledi.

Şirketin üretim hacminde on yıldan fazla süren küçük artışların ardından yüksek bir toplam gelir artışına geçiş hikayesi gayet güzel devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Dinges, “ABD’de, Anheuser-Busch’ın ‘ekmek teknesi’ olan yerli hafif bira pazarına olan talepte yaşanan artışla birlikte alkollü gazoz talebinde meydana gelen düşüş de şirketin geleceği açısından iyiye işaret.” dedi. 

Yazısında, “Genellikle alkollü içeceklerin yerini hazır meşrubatlara bıraktığı düşünülüyor. Ancak alkollü gazoz talebindeki düşüşten, hisse eğrisini sadece 2022’de 120bps artıran yerli hafif biraların daha çok faydalandığını düşünüyoruz.” şeklinde ifadeler kullandı. 

Dinges ayrıca şirketin Latin Amerika’ya açılmasının da önümüzdeki yıllarda hisse için olumlu olacağı görüşünde. Bölgedeki bira talebi küresel emtia döngüsü ile güçlü bir şekilde ilişkili ve emtia fiyatları yüksek seyretmeye devam etse bile bu talep güçlü kalacak. 

Analist yazısında, “Latin Amerikalı tüketiciler bu seviyede yüksek enflasyona aşina ve fiyat artışlarına karşı gelişmiş ülkelerdeki tüketicilere kıyasla daha dayanıklı gibi görünüyor.” ifadelerine yer verdi. 

Şirketin ABD borsalarında işlem gören hisseleri bu yıl 6,5% oranında değer kaybetse de bankanın belirlediği fiyat hedefine göre cuma günkü kapanış fiyatına kıyasla 24%’ten fazla yükselme potansiyeline sahip. Anheuser-Busch hisseleri pazartesi günü 4%’ten fazla değer kazanırken kasım ayının başından bu yana artış oranı 13% oldu.

JPMorgan’dan AB InBev’e Çifte Olumlu Not!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC