Borsa Yorumları

JPMorgan’a Göre En İyi Yatırım Seçeneği Hâlâ Amazon!

Ekim 27, 2022 • 4 dakika okuma süresi
JPMorgan’a Göre En İyi Yatırım Seçeneği Hâlâ Amazon!

ABD’nin perakendecileri sarsacak bir durgunlukla karşı karşıya olduğuna dair endişelerin arttığı bu dönemde bile Amazon (AMZN), perşembe günü açıklanacak olan üçüncü çeyrek kazançları öncesinde JPMorgan’ın en iyi seçeneği olmaya devam ediyor. 

Son kazanç açıklamasından bu yana Amazon hisseleri yaklaşık 28% oranında değer kaybederken; JPMorgan, güçlü ABD dolarının kur dalgalanmalarını ve zaruri olmayan harcamalarda görülen düşüşü göz önüne alarak bilanço beklentilerini düşürdü. 

Amazon için hâlâ kendinden emin bir duruş sergileyen JPMorgan, Amazon’a “YÜKSEK AĞIRLIK” notu vererek hedef fiyatını 175 dolar olarak belirledi. 

Doug Anmuth çarşamba günkü bir bilgilendirme yazısında, “Amazon’un gelir artışını yeniden hızlandırabileceğine ve büyük ölçüde Amazon Web Hizmetleri’nin (AWS) güçlü büyümesi ve perakende sektörünün iyileşmesi sayesinde 2023’e yaklaşırken faaliyet kârını büyütebileceğine olan inancımızı koruyoruz.” dedi. 

Ayrıca aynı çeyrekte Alphabet’i ve Microsoft’u sarsan etkenlerin aynısının Amazon’u da etkileyebileceğini kabul etti. Alphabet brüt satış veya gelirdeki artış ve nihai kâr-zarar hanesi açısından Wall Street beklentilerini yakalayamazken, Microsoft bir gelir artışı kaydetmesine rağmen zayıf işaretler nedeniyle hisseleri düştü. 

Anmuth, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “MSFT Azure’un aralık çeyreğindeki büyüme yavaşlaması Amazon Web Service (AWS)’ye de yansıyabilir; ancak yine de, şirketler için mevcut global değişim ve öncelikler göz önüne alındığında Bulut harcamalarının sürmesini bekleyebiliriz. GOOGL için dün açıklanan sonuçlar, yüksek giderler ve yüksek personel sayısı ile ilgili endişeleri arttırabilir. Ancak AMZN’in küresel salgın sonrası gider yönetimini düzeltmede birkaç çeyrek önde olduğuna ve dolayısıyla marjlardaki iyileşmeden fayda sağlamaya daha yakın durduğuna inanıyoruz.” 

Büyük resim

Anmuth’a göre Amazon; düşük fiyatları, nakliye hızı ve envanteri sayesinde ekonomik bir gerilemeye emsallerine kıyasla daha iyi dayanabilecek bir konumda.

Anmuth bu konuda, “Perakende sektörü ile ilgili en büyük endişeler, çoğunlukla makroekonomik durumdan ve AMZN’in resesyon ortamında nasıl direnç göstereceği sorusundan kaynaklanıyor. Kısa vadede Prime normale dönerken, daha yüksek stok seviyelerinin ve daha hızlı teslimat imkanının kilit faktörler olarak rol oynayacağını düşünüyoruz ve çok kanallı dağıtıcılar bu tatil sezonunda fiziksel olarak daha kısıtlanmış şekilde kalabileceğinden, AMZN’in üçüncü taraf satıcılara sahip olma avantajının yanında bir envanter avantajına da sahip olmasını bekliyoruz.” diyor. 

Şirket ayrıca, ağır salgın harcamalarının daha makul hale gelmesiyle birlikte yılın ilk yarısına kıyasla daha düşük navlun ve yakıt maliyetlerinden de fayda sağlayacak. 

Buna ek olarak şirketin perakende marjlarını iyileştirmeye odaklanması da faydalı olacak. Şirket perakende marj seviyelerini Covid-19 salgınından önceki seviyelere getirmeyi hedefliyor. 

Anmuth ayrıca, bulut hizmeti AWS’in 100 milyar dolarlık birikimini cesaret verici buluyor ve sektör için ileriye dönük sağlam bir büyüme öngörüyor. Şirket bunun yanı sıra küresel salgın öncesi seviyelere dönmek adına serbest nakit akışını da artırıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk BeyanıBu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti