Ekonomi ve Finans Haberleri

JPMorgan: FED’den Yeni Bir Faiz Artışı Tehlikeli Olabilir

JPMorgan: FED’den Yeni Bir Faiz Artışı Tehlikeli Olabilir
Google News Icon Takip Et

JPMorgan Asset Management’tan David Kelly, FED’in enflasyon zaten yavaşlarken faiz oranlarını bir kez daha artırması halinde ABD’li tüketicileri “tehlikeli” bir konuma itebileceği uyarısında bulundu.

Kelly’nin uyarısı, ABD hizmet sektörü faaliyetlerinin altı ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından dün FED’in yeni bir faiz artırımına gideceğine dair beklentilerin yükselmesiyle geldi.

Bankanın baş küresel stratejisti Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “FED, hizmet sektöründeki kısa vadeli bir coşku nedeniyle faizleri tekrar yükseltmekle çok akılsızca davranmış olur. Burada biraz keşfedilmemiş bir bölgedeler. Bence yumuşak bir iniş için bir açıklık var.” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda beklentilerden daha güçlü gelen bir dizi ekonomik veri, Wall Street’teki birçok kişinin FED’in agresif parasal sıkılaşma kampanyasını gerçekten bitirdiği görüşünü değiştirmesine neden oldu. Kelly’ye göre bu durum eninde sonunda değişecek:

Tüketiciler arasında bir sıkışma yaşandığının farkında olmalılar. Şu anda daha yüksek petrol fiyatları, daha yüksek benzin fiyatları görüyoruz. Öğrenci kredilerinin yeniden başlaması söz konusu. İnsanlar bu yüksek ipotek oranlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Bunun da bir sınırı var. Dolayısıyla tüketici harcamalarının yavaşladığını göreceksiniz.

FED yetkilileri 19-20 Eylül tarihlerinde bir araya gelecek. Piyasalar şimdilik faiz artırımına neredeyse hiç ihtimal vermiyor ve federal fon oranının 5,25%-5,5% aralığında sabit bırakılacağını düşünüyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg