Borsa Yorumları

JPMorgan’ın 2023 Tercihleri!

January 5, 2023 • 4 dakika okuma süresi
JPMorgan’ın 2023 Tercihleri!

JPMorgan analistleri çarşamba günü yaptıkları açıklamada, toparlanmaya başlamadan önce 2023’te piyasanın üzerinde bir süre daha aşağı yönlü baskı olabileceği konusunda uyardı. Ancak yine de yatırım yapılabilecek bazı hisselerin mevcut olduğu belirtildi. Bir müşteri bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan analistler, S&P 500’ün, enflasyonu dizginlemek için FED’in “aşırı sıkı” bir politika izlediği 2022’de görülen düşük seviyeleri tekrar test etmesinin tahmin edildiğini vurguladı. Ancak bu düşüşle birlikte ekonominin kötüye gittiğine dair diğer işaretlerin, merkez bankasını geri adım atmaya zorlayabileceği de aktarıldı. 

Bunun, S&P 500’ü 2023 sonuna kadar 4.200 puan seviyelerine taşıyabilecek bir toparlanmayı tetikleyebileceği ifade edildi. Yazıda, “Küresel faiz oranlarında ve ABD dolarında yaşanan sert yükseliş, inatla yükselen enflasyon, Çin’den esen karşıt rüzgarlar ve Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük çatışmanın yaşandığı 2022, makro ve jeopolitik şokların damga vurduğu bir yıl oldu. Yatırımcılar bu gelişmelere karşı S&P 500 F/K oranını neredeyse 7 kat düşürerek tepki verdi ve bazı spekülatif büyüme segmentleri, gördükleri en yüksek seviyelerden 70-80% oranında düşüş yaşadı. Bu şoklar süresince ekonomik temeller dayanıklılık sergilemiş olsa da, geçtiğimiz yılın elverişli büyüme zemininin 2023’te devam etmeyeceğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi. 

JPMorgan, bu zorlu yatırım ortamında tavsiye ettiği hisselerin bir listesini oluşturdu. İşte listede yer alan isimler: Amazon (AMZN) 2022’de, 2000 yılından bu yana yaşadığı en büyük yıllık düşüşü gördü ve yaklaşık 50% değer kaybetti. Bu satış dalgasına neden olan unsur, yatırımcıların yükselen faiz oranları ve resesyon endişeleri sebebiyle rotalarını büyüme hisselerinden değer hisselerine çevirmiş olması.

Amazon satış rakamlarında, tüketicilerin enflasyonist baskılardan ötürü hizmetlere yaptıkları harcamaları kısmalarından veya tamamen kesmelerinden kaynaklanan bir düşüş yaşadı. JPMorgan analistleri yine de, şirketin yüksek stok seviyesi ve teslimat hızının nispeten yüksek olması sayesinde, gelir artışının tekrar hızlanabileceğine inandıklarını vurguluyor. Analistler ayrıca süregelen, marketçilik alanına ve bulut platformuna giriş sürecinin şirkete ek bir destek sağlama potansiyeline dikkat çekiyor. Kurumun belirlediği 130 dolarlık fiyat hedefi, hissenin çarşamba günkü kapanış seviyesine kıyasla 53% yükselebileceği anlamına geliyor. 

Ekonomik bozulma sebebiyle piyasa gözlemcileri perakende şirketlerinin hisselerinden giderek daha çok uzaklaşıyor olsa da, listeye giren isimler arasında Target (TGT) da var. Şirket bu yıl, Amazon’a da darbe vuran, tüketici harcama alışkanlıklarında meydana gelen değişimin etkileriyle mücadele ederken, istenmeyen stok fazlalığını eritmek amacıyla promosyon çalışmalarına yöneldi. On yıllardır en kötü yılını yaşayan hisse, 2022’de 35%’ten fazla değer kaybetti. JPMorgan’ın belirlediği 201 dolarlık fiyat hedefi, hissenin salı günkü kapanış fiyatına kıyasla 31% yükselme potansiyeli olduğunu gösteriyor. 

Disney (DIS) hisseleri 2022’de yaklaşık 44% değer kaybetti. Eğlence devi için, CEO Bob Chapek’in yerine eski CEO Bob Iger’in getirilmesinin damga vurduğu, dramatik bir yıl oldu. JPMorgan, Disney’i “uzun vadeli favori Medya hissesi” olarak nitelendiriyor. Kurumdan yapılan açıklamada, 2024 için daha “gerçekçi” bir Disney+ abone hedefi beklendiği ve doğrudan tüketici kaynaklı zararların üçüncü mali çeyrekte yarı yarıya azalabileceğine inanıldığı belirtildi. Ayrıca Disney’in, dijital yayıncılık segmentine daha fazla esneklik kazandırmak adına, Comcast’in Hulu’daki haklarını satın alma sürecini hızlandırabileceği ifade edildi. 

Pandeminin ilk iki yılında büyük darbe alan Las Vegas Sands (LVS)’in, 2022’nin ardından 2023’te de ikinci yükseliş yılını yaşayacağı tahmin ediliyor. JPMorgan’ın 55 dolarlık fiyat hedefi 6%’lık bir yükselişe işaret ediyor. Hisse 2022’de yaklaşık 28% değer kazandı. JPMorgan’dan yapılan açıklamada, şirketin Macao’daki faaliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, Çin’in tam açılmaya doğru gitmesi sayesinde hissenin yükselmesinin beklendiği belirtildi. Çin yönetimi 8 Ocak’tan itibaren ülke içi seyahatlerde karantina zorunluluğunu kaldıracağını duyurmuştu. 

JPMorgan’ın 2023 Tercihleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC