Borsa Yorumları

JetBlue-Spirit Birleşmesi Havayolu Hisselerini Nasıl Etkileyecek?

January 2, 2024 • 4 dakika okuma süresi
JetBlue-Spirit Birleşmesi Havayolu Hisselerini Nasıl Etkileyecek?

JetBlue Airways (JBLU) ve Spirit Airlines (SAVE) birleşme anlaşmasına ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından açılan itiraz davasının sektör genelinde bir türbülansa yol açması bekleniyor. Peki, hangi hisselere dikkat etmeli?

Toplam 3,8 milyar dolarlık JetBlue-Spirit anlaşmasının onaylanması, ABD’nin en büyük beşinci havayolu şirketinin doğuşuna tanık olacak. Ayrıca yeni şirket, sektörün dev isimleri United Airlines (UAL), American Airlines (AAL), Delta Airlines (DAL) ve Southwest Airlines’tan (LUV) oluşan Büyük Dörtlü havayolu devleri için yeni bir rekabet kapısı aralama niteliği aşıyor. 

Kararın bu ay içinde açıklanması beklenirken, Raymond James analisti Sanathi Syth hâlâ belirsizliğini koruyor. JetBlue ve Spirit’in birleşmesi için 50% olasılık gören Syth, aynı zamanda regülatör belirsizliğinin “hâlâ yüksek olduğunu” belirtiyor. 

Bir aydır süregelen antitröst davasında, Adalet Bakanlığı birleşmenin daha yüksek ücretlere ve yolcular için daha az seçeneğe yol açacağını savunuyor. JetBlue ise anlaşmanın tüketici yanlısı olduğunu ve hakim havayollarına meydan okumasını sağlayacağına inanıyor.

Alaska Air ve Hawaiian da DOJ’a Takılabilir

Piyasa şimdiye kadar her iki sonucu da güvenle fiyatlayamadı ve karar verildiğinde hisseleri büyük hareketlere maruz bırakabilir. Karar ayrıca Alaska Air (ALK) ve Hawaiian Airlines’ın ana şirketi Hawaiian Holdings (HA) arasında önerilen birleşme üzerinde de bazı etkilere yol açabilir.

JetBlue-Spirit Birleşmesi Havayolu Hisselerini Nasıl Etkileyecek?

✍️ Basitçe açıklamak gerekirse, anlaşmanın onaylanması satılan konumundaki Spirit’i güçlendirebilir ve Hawaiian için olumlu bir resim çizebilir; alıcılar konumundaki JetBlue ve Alaska’yı da baskılayabilir. 

Deutsche Bank analistleri, havayolu birleşmeleri söz konusu olduğunda tarihsel olarak satın alanların onay ve entegrasyon süreci boyunca düşük performans gösterme eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Yatırımcılar da bunu bu şekilde görüyor. Birleşmenin onaylanma şansını artıran gelişmeler – örneğin JetBlue’nun DOJ endişelerini hafifletmek için Spirit varlıklarını satmayı kabul etmesi – genellikle Spirit hisselerinin yükselmesine ve JetBlue’nun düşmesine neden oldu.

⬇️ Ancak Deutsche Bank’tan Michael Linenberg bir notunda, birleşmenin Bölge Mahkemesi Yargıcı William Young tarafından reddedilmesi halinde, “Spirit’in hisse fiyatının düştüğünü görebiliriz.” dedi. 

Linenberg, Büyük Dörtlü için daha az aşırı hisse fiyatı hareketleri öngörse de diğer havayolu şirketlerinin genel olarak konsolidasyondan faydalanmasını bekliyor.

ABD’nin en büyük beşinci havayolu şirketi karşısında Linenberg sektör genelindeki rekabetin kısıtlı kalmasını bekliyor. Analist, Büyük Dörtlü şirketlerinin aralık döneminde yurtiçi uçuş kapasitesinin 74%’ünü oluşturduğunu söyledi. Buna karşılık, JetBlue ve Spirit’in birleşik kapasitesi sadece 10%’u oluşturdu.

❗ TD Cowen analisti Helane Becker duruşma öncesinde yaptığı açıklamada, hisselerin bekleyen JetBlue satın almasıyla desteklendiğini söyledi ve “Adalet Bakanlığı JetBlue’ya karşı davayı kazanır ve anlaşma bozulursa bu önemli bir olumsuzluk anlamına gelir.” diye ekledi.

Kararın, Alaska Air Group’un Hawaiian Airlines’ın ana şirketi Hawaiian Holdings’i satın alma önerisi üzerinde de etkileri olacak. Birleşmeler farklı özelliklere sahip -Alaska ve Hawaiian günlük 1.400 uçuştan sadece 12’sinde çakışıyor- ve DOJ elbette bu anlaşmayı da engellemeye çalışıp çalışmayacağına karar vermeden önce inceleyecektir.

Ancak JetBlue-Spirit davasında DOJ’un alacağı bir yenilgi, Biden yönetimini Alaska-Hawaiian anlaşmasını engellemekten daha fazla caydırabilir. Diğer taraftan, DOJ’un kazanması yönetimi cesaretlendirebilir; en azından piyasa bunu böyle yorumlayabilir.

Özellikle Hawaiian hisseleri her iki durumda da büyük bir hareket için hazır olabilir. Hisseler, anlaşmanın bu ayın başlarında duyurulmasından bu yana yaklaşık 180% artış gösterdi. 

JetBlue-Spirit Birleşmesi Havayolu Hisselerini Nasıl Etkileyecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s