Bültenler

Jeopolitik Tansiyon Yükselse de Beklentiler Pozitif!

August 19, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Jeopolitik Tansiyon Yükselse de Beklentiler Pozitif!

Borsa ve Yatırımcılar

Jeopolitik Tansiyon Yükseliyor: Küresel piyasalarda yükselen tansiyon, dolarda güvenli liman alımlarını destekledi. Jeopolitik tansiyona etki eden konular ise Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G-20’ye katılma planları ile FED üyelerinden gelen açıklamalardı.

 • Endonezya, kasım ayında G-20 zirvesine ev sahipliği yapacak. Endonezya’nın Devlet Başkanı Joko Widodo, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bali’de düzenlenecek G-20 zirvesine katılmayı planladıklarını duyurdu.
 • FED tutanaklarından sonra faiz artışlarının azalabileceği konuşulmaya başlanmışken gözler tekrar FED yetkililerine çevrildi. FED’in şahin (agresif) tonda açıklamalarıyla dikkat çeken üyelerinden St. Louis FED Başkanı James Bullard eylül ayında 75 baz puanlık bir faiz artışından yana olduğunu söyledi. Bullard “Enflasyona ciddi oranda aşağı yönlü baskı yaratabilecek bir politika faizine ulaşmamız için süratle hareket etmemiz gerekiyor.” dedi.
 • Kansas City FED Başkanı Esther George ise güvercin (ılımlı) tonunu sürdürdü. George faiz artışlarının güçlü bir şekilde sürmesi gerektiğini söylese de eylül ayında artırımın dozunu tartışmaları gerektiğini belirtti.

Pozitif Beklentiler: Stifel’in Baş Hisse Senedi Stratejisti Barry Bannister, perşembe günü CNBC’nin “Power Lunch”ına verdiği demeçte, piyasaların enflasyon düştüğü için yılı yüksek bir notla bitirmesi gerektiğine inandığını söyledi.

 • Bannister’a göre; firmanın modelleri, enerji, mal ve gıda fiyatları düşerken temel tüketici fiyat endeksinin aralık ayına kadar 3%′e düşmesi bekleniyor.
 • Bannister, S&P’nin 4.400 seviyesine ulaşmasını beklerken, endeksin büyük teknoloji ve büyüme hisse senetleri öncülüğünde 4.600′e yükselebileceğini belirtti. Bannister ayrıca Merkez Bankası’nın aralık ayında faiz artış döngüsünü de durdurmasını bekliyor.

JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic de perşembe günü yükseliş piyasası beklentilerini yineledi ve S&P 500′ün yıl sonu hedefi olan 4.800′e, düşüş fiyat hedefi olan 3.500′den daha yakın olduğunu belirtti.

 • Ayrıca Kolanovic, S&P 500′ü bir bütün olarak almamayı önerdiğini ve nihai S&P 500 fiyatının hedeflerinin biraz altında performans gösterme olasılığına açık olduğunu da belirtti. Bunu sebeple, piyasanın enerji gibi makul değerdeki kısımlarına bakmayı tavsiye ediyor.
Jeopolitik Tansiyon Yükselse de Beklentiler Pozitif!

Korku: Jeopolitik tansiyonun yükselmesi ve FED tarafından gelen karışık mesajlara odaklanan piyasa duyarlığı “NÖTR” bölgesinde seyrini sürdürüyor.

Hisseler

Jeopolitik Tansiyon Yükselse de Beklentiler Pozitif!

Yarı iletken hisseleri perşembe günü yükseldi ve S&P 500′ün bilgi teknolojisi sektörünün yükselişini destekledi. Broadcom, Nvidia, Micron ve Applied Materials hisseleri 2%′den fazla yükselirken ON Semiconductor 8% yükseldi.

Wolfspeed (WOLF): Wolfspeed’in hisseleri, son çeyrekte gelir tahminlerini aştıktan sonra 29%’a yakın yükseldi. Yarı iletken geliştiricisi olan şirket ayrıca hisse başına beklenenden daha küçük bir kayıp bildirdi ve mevcut çeyrek için beklenenden daha iyi rehberlik paylaştı. Kaynak

 • Wolfspeed, mali dördüncü çeyreği için 229 milyon dolar gelir üzerinden hisse başına 2 sent zarar bildirdi. Analistler, 208 milyon dolarlık gelir üzerinden hisse başına 10 sentlik bir kayıp bekliyordu.
Jeopolitik Tansiyon Yükselse de Beklentiler Pozitif!

Cisco (CSCO): Wall Street, geçtiğimiz gün Cisco’nun beklenenden daha güçlü sonuçlarını alkışladı ve hisse senedi 7,1%′lik yükselişle 13 Kasım 2020′den bu yana en büyük bir günlük kazancını elde etti. Kaynak

 • Hisse senedi mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Snapchat (SNAP): Snap, ilk olarak nisan ayında duyurulan 230 dolarlık uçan kameralı drone olan Pixy’nin planlanan tüm geliştirmelerini duraklatıyor.

 • Pixy, kullanıcılara benzersiz açılardan fotoğraf çekmenin yeni yolu olarak tanıtıldı ancak şimdi şirketin donanım alanına girme konusundaki başarısız bir girişimi gibi görünüyor. Kaynak
 • Pixy, Snap’in web sitesinde hâlâ sipariş edilebilir durumda. Bu da şirketin kalan envanteri satıyor olabileceğini gösteriyor.
 • Snap’in 230 dolarlık uçan kameralı drone’u için heyecanlananlar, şirketin bu ürünü duyurduktan sadece dört ay sonra durdurduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğrayacaklar. 

Kohl’s (KSS): Kohl’s CEO’su, şirketin küçülen kâr marjlarına rağmen nakit akışı konusunda endişelenmediğini söyledi. CEO Michelle Gass, rehberliğini kesmesine rağmen şirketin temettü ve hisse geri alım programından emin olduğunu söyledi.  Kaynak

 • “Bu kısa vadeli bir şey. İleriye baktığımız zaman, nakit akışımızın zaman içinde kesinlikle daha iyi olacağını söyleyebiliriz.” dedi.
 • Gass, Sephora’nın perakende alanını yeniden tasarlama maliyetlerinin, nakit akışını kısa vadeli de olsa olumsuz etkilediğini belirtti.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Jeopolitik Tansiyon Yükselse de Beklentiler Pozitif!
 • Altın: Altın fiyatları, güçlenen doların baskısı altında geriledi ancak kayıplar Hazine getirilerindeki düşüşle sınırlandı. Öte yandan FED yetkililerinin eylül ayına ilişkin karmaşık mesajlar vermesini takiben, 5 haftadır ilk kez haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol fiyatları, güçlü ABD yakıt tüketimi ve sıkı arz görünümüyle bir miktar yükseldi. Yine de talepteki toplarlanma, küresel ekonomiye ilişkin yavaşlama endişeleriyle dengelendi.
 • S&P Global Commodity Insights Enerji Danışmanlığı Başkan Yardımcısı Victor Shum, “Zayıf talep artışı arz endişelerini azaltmış olsa da sınırlı yedek petrol üretim kapasitesi bu yılın geri kalanı ve 2023 için bir endişe kaynağı.” dedi. Shum ayrıca İran’ın yüksek ihracatı, zayıflayan Çin talebi veya Rus arzındaki ciddi değişikliklerin dengeyi değiştirebileceğini ve fiyatlarda keskin bir değişime yol açabileceğini de sözlerine ekledi.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Jeopolitik Tansiyon Yükselse de Beklentiler Pozitif!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı