Ekonomi ve Finans Haberleri

Jeopolitik Gerilimler Petrol Fiyatlarını Desteklemeye Devam Ediyor

Jeopolitik Gerilimler Petrol Fiyatlarını Desteklemeye Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

ABD’de ham petrol vadeli işlemleri, OPEC+ komite toplantısının üretim politikasında değişiklik önerilmeden sona ermesinin ardından, son dönemdeki kazanç serisine artan jeopolitik gerilimlerden destek alarak devam etti. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 18.00’de 0,81% artışla varil başına 89,62 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,67% artışla varil başına 85,72 dolara yükseldi.

Bank of America’ya göre, iyileşen ekonomik büyüme beklentilerinin petrol piyasasını ikinci ve üçüncü çeyrekte günlük 450 bin varil açığa itmesi nedeniyle, ABD ham petrolü ve küresel gösterge Brent bu yıl yaklaşık 20% ve 16% yükseldi.

OPEC+ olarak adlandırılan Rusya liderliğindeki müttefiklerinin bazı üyeleri, en azından ikinci çeyrekte gönüllü olarak günlük 2,2 milyon varil üretim kesintisine gidiyor.

İki delegeye göre Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, bugün düzenlenen toplantılarını OPEC+’ın mevcut üretim politikasında değişiklik önermeden tamamladı. 

Bu arada, Ortadoğu’da petrol arzını kesintiye uğratabilecek daha geniş çaplı bir çatışmaya ilişkin endişeler, İran’ın dün üst düzey askeri personelin öldüğü bir saldırı nedeniyle İsrail’den intikam alma sözü vermesinin ardından tırmandı.

Öte yandan Bank of America Global Research bir notta, artan talep ve tırmanan siyasi gerginlikler nedeniyle 2024 Brent ve WTI tahminlerini sırasıyla varil başına 86 ve 81 dolara yükseltti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters