Borsa Yorumları

Jefferies’in “AL” Dediği Veri Merkezi Kazananları

Jefferies’in “AL” Dediği Veri Merkezi Kazananları
Google News Icon Takip Et

Yapay zekânın küresel veri merkezi pazarına gözle görülür bir destek verdiği artık yaygın olarak bilinen bir gerçek. Dahası Jefferies, bu durumun “elektrik talebinde de yeni bir çağın başlangıcını simgelediğini” düşünüyor. 

Grafik işlem birimleri veri merkezi ekosisteminin daha büyük bir parçasını oluşturdukça ve yapay zekâ yatırımlarını artırdıkça, güç ve veri merkezi alanındaki talep inanılmaz bir hızda arttı.” diyen yatırım bankası, veri merkezlerine yönelik talebin geçtiğimiz 15 yıl içinde her yıl 10% ile 20% aralığında arttığını belirtiyor. 

Son iki yılda ise talebin çoğu pazarda 30%’u aştığını, üstelik yavaşlama işaretleri de göstermediğini belirten analistler, veri merkezi büyümesinin “gücünü korumasını” bekliyor. Ancak güç üretim kısıtlamaları, tedarik zinciri sorunları ve işgücü sınırlamalarının bu hızı yavaşlatacağını öngörüyor. 

Böylesine güçlü ve cazip bir fırsat sunan veri merkezi pazarı büyümeye devam ederken, Jefferies bu görünüme paralel olarak elektrik talebinin de büyümesini bekliyor. 

Yatırım bankasına göre bu büyümeden gayrimenkul yatırım danışmanlığı, enerji ve küresel metal ve madencilik sektörleri kazançlı çıkacak.

Jefferies’in beğendiği “saf veri merkezi” isimleri arasında Digital Realty Trust (DLR) ve Equinix (EQIX) yer alıyor. Equinix, “veri merkezlerine olan talebin yeni arz inşa etme kabiliyetinden daha ağır bastığı toptan satış/çok ölçekli veri merkezlerine yüksek oranda maruz kalması” nedeniyle Jefferies’in bu alanda en beğendiği şirket.

Jefferies, Digital Reality için 149,25 dolar ve Equinix için 910,86 dolar hedef fiyatla – ya da sırasıyla 2% ve 23% potansiyel artışla – her iki şirketi de “AL” notuyla değerlendiriyor. 

Bankanın beğendiği ve “AL” dediği diğer isimler arasında ise ABD’li enerji şirketi EQT (EQT) ve veri merkezlerindeki kablolar ve bağlantılardaki kullanımı sebebiyle artan bakır talebinden faydalanması beklenen Freeport-McMoRan (FCX) yer alıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC