Borsa Yorumları

Jefferies, Ucuzlayan Bu Hisselere Dikkat Çekti!

November 9, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Jefferies, Ucuzlayan Bu Hisselere Dikkat Çekti!

FED’in faiz artırma kampanyasının ve yaklaşan resesyona dair korkuların piyasadaki büyüme odaklı segmentleri sarsması sebebiyle bu yıl hisseler için zor bir yıl oldu. 

Ancak 2022 yılı sert geçmiş olmasına rağmen Jefferies, yatırımcıların paralarını sağlam temellere ve iyi büyüme eğrilerine sahip bazı düşüş yaşamış hisselere yatırma konusunu tekrar değerlendirme zamanının geldiğini söylüyor. 

Müşterilerine pazar günü gönderdikleri bilgilendirme yazısında, “Büyüme odaklı hisselerdeki düşüşün bir kısmı yapısal olsa da, ekonomideki yavaşlamaya dair risklerin de içinde olduğu bazı döngüsel bileşenler de söz konusu. Özellikle, önemli oranda düzeltme yapılan ve şu anda daha önceki seviyelerine kıyasla daha düşük değerlemelerle işlem gören, ancak emsallerine göre halen daha iyi kazanç ivmesi ve kalite karakteristikleri sergileyen hisselerin yatırımcılardan en büyük ilgiyi görmesi bekleniyor.” denildi.

Şirket “düşmüş melekler” olarak adlandırdığı bu hisseleri tespit etmek için, önemli ölçüde düzeltme yapılan ve son 52 haftanın en yüksek fiyatlarına göre 25% ve daha aşağı seviyeden işlem görmekte olan kaliteli hisseleri taradı. Hisse fiyatları işlem değerlemeleri son 10 yılın en düşük seviyesine gerilemiş olmasına rağmen bu hisseler önümüzdeki iki yıl içinde yatırım sermayelerinde 10% ve özkaynaklarında 15% getiri vadediyor. 

Bu hisseler ayrıca tahmini fiyat kazanç oranlarının 20 katından daha az fiyata yani nispeten ucuza işlem görüyor ve ileriye dönük makul kazanç ivmeleri öngörüyor. 

Yapılan bu araştırma sonucunda, aralarında Qualcomm’un da bulunduğu, düşüş yaşamış bazı teknoloji şirketleri tespit edildi. Hisseleri bu yıl 40%’tan fazla değer kaybeden yarı-iletken şirketi Qualcomm (QCOM) geçen hafta mali raporlarını paylaşarak içinde bulunduğumuz çeyrek için zayıf bir görünüm çizdi ve işe alımların durdurulduğunu açıkladı. 

Jefferies’in tespitine göre, fiyatlarındaki düşüşe rağmen hisselerin, özkaynakta 58,2% ve yatırım sermayesinde 52,4% getiri sağlaması ve tahmini kazancın 8,8 kat seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. 

Teknoloji cephesinden bir başka hisse olan PayPal (PYPL) da Jefferies’in listesinde yer aldı. Yıl bazında 59%’luk değer kaybına rağmen bu hisse senedi 21,9%’luk bir sermaye getirisi vadediyor. Ödeme şirketi kısa süre önce dördüncü çeyrek için beklenenden daha zayıf bir gelir görünümü açıklarken, geçen hafta PayPal ve Venmo kartlarının Apple Cüzdan’a dahil edilmesinin planlandığı duyurulmuştu. Jefferies’e göre hisseler tahmini kazancın yaklaşık 17 katından işlem görüyor. 

Hasbro (HAS) ve Tapestry (TPR) de dahil olmak üzere bir dizi isteğe bağlı tüketim hissesi de düşüş yaşadı. Hisseleri 2022 yılında 38% değer kaybeden oyuncak üreticisi Hasbro, yüksek stokları ve yükselmeye devam eden enflasyon sebebiyle kazanç beklentilerinin gerisinde kalan bir çeyrek mali raporunu kısa süre önce açıklamıştı. Hisseler tahmini kazançların yaklaşık 12 katından işlem görüyor.

Home Depot (HD), 3M (MMM) ve Southwestern Energy (SWN) Jefferies’in listesinde yer alan hisseler arasında.

Jefferies, Ucuzlayan Bu Hisselere Dikkat Çekti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC