Bültenler

Jeff Bezos’un Drone ile Teslimat Hayalleri Yıkılıyor mu?

April 12, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Jeff Bezos’un Drone ile Teslimat Hayalleri Yıkılıyor mu?

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 2013’de kargoları müşterilerin evlerine 30 dakikada ulaştırabilecek bir drone filosunu beş yıl içerisinde kurmayı planladığını belirtmişti. Ama son gelişmeler dünyanın en zengin 3 insanından biri olan Bezos’un hayallerini yıkabilir.

Amazon (AMZN), 2 milyar dolardan fazla harcamasına ve dünya çapında 1.000’den fazla kişiden oluşan bir ekip kurmasına rağmen, henüz drone teslimat hizmeti vermekten oldukça uzak görünüyor. 

Bloomberg’in yaptığı bir araştırmada; teknik zorluklar, yüksek ciro ve güvenlik endişelerinden kaynaklı sorunlar göze çarpıyor. 

Haziran ayında meydana gelen ciddi bir kaza da yaşanan güvenlik açıklarından dolayı  drone’ların uçuşa elverişliliğini sorgulatmaya başladı. 

😠 Çalışanlar “Drone Baskısı”ndan Rahatsız 

Amazon’un mevcut çalışanları, yöneticilerin işleyişi düzeltmek adına personellerin gereksiz riskler almasına yol açacak kararlar verdiğini de belirtti. 

Kimliğini gizli tutmak isteyen eski bir çalışan, “Tehlikeli durumlarda uçuş yapılırken güvenlik konusunda en az endişe duyanlar, bir yerlerde bir masanın arkasında oturanlardır.” dedi.

Amazon önümüzdeki aylarda çalışmalarını hızlandırmayı planlıyor. Bu planlamalar doğrultusunda 2022 yılı içinde yeni test yerleri de eklenecek.

Bu da test uçuşu hedeflerinin aynı oranda artmasına zemin hazırlayacakmış gibi gözüküyor.

Jeff Bezos’un Drone ile Teslimat Hayalleri Yıkılıyor mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı