Ekonomi ve Finans Haberleri

Jackson Hole: Powell’dan Neler Duyabiliriz?

Ağustos 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Jackson Hole: Powell’dan Neler Duyabiliriz?

FED Başkanı Jerome Powell, bu cuma Jackson Hole’da bir konuşma yapacak. Temmuzdaki FOMC toplantısı ile eylüldeki toplantı arasındaki büyük boşluk (her zamanki altı-yedi yerine sekiz hafta) göz önüne alındığında, yatırımcılar Powell’ın ekonomiye ilişkin görüşlerinin FED’in son toplantısından bu yana değişip değişmediğini öğrenmek istiyor. 

Bank of America ekonomisti Aditya Bhave ve stratejistler Mark Cabana ve Alex Cohen, “Temmuz ayı FOMC toplantısından bu yana görülen güçlü veri akışı göz önüne alındığında Jackson Hole’da tonun daha az dengeli olabileceğini” düşünüyor.

Araştırmacılar, bu kapsamda 2,4% ile beklentilerin oldukça üzerinde artan ikinci çeyrek GSYİH ve 1% ile yine beklentilerin üzerinde artan otomobil hariç temmuz ayı perakende satışlarına dikkat çekiyor:

FED iş döngüsüne kısa devre yaptırmamayı tercih ederken politika yapıcılar muhtemelen güçlü talep nedeniyle enflasyonun yeniden hızlanmasından giderek daha fazla endişe duymaya başladılar. Bu nedenle Powell’ın, piyasaların gelecek yıl için fiyatladığı faiz indirimlerinin derecesine – üstü kapalı ya da açık bir şekilde – karşı çıkmasını bekliyoruz.

Evercore ISI başkan yardımcısı Krishna Guha’ya göre, tahvil getirilerindeki son sıçramadan bahsedilmesi de muhtemel ancak bu konu doğrudan ele alınmayabilir.

Guha, müşterilere gönderdiği bir notta, “Ancak önsezimiz FED’in şahin bir tutumla yangına körükle gitmekten kaçınacağı yönünde.” dedi.

Goldman Sachs’ın ekonomik araştırma ekibinden Lexi Cantor ise FED’den para politikası konusunda güçlü sinyaller beklemiyor. 

Temmuz üretici enflasyonu (ÜFE) ve tarım dışı istihdam raporunun Jackson Hole toplantısından sonra açıklanacak olması nedeniyle Cantor, müşterilere gönderdiği bir notta, “FED muhtemelen mevcut duruşunu değiştirmeden önce bu yeni verileri ele almak isteyecektir.” ifadelerini kullandı.

SA analisti Gary Gambino da Powell’ın “enflasyonun yeniden alevlenmemesini sağlamak için faiz oranlarını uzun bir süre yüksek tutma niyetini muhtemelen yeniden dile getireceğini” tahmin ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha