Alibaba

Jack Ma Konuştu, Alibaba Hisseleri Yükseldi

April 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Jack Ma Konuştu, Alibaba Hisseleri Yükseldi

Alibaba’nın kurucu ortağı Jack Ma, son birkaç yılını gözlerden uzak geçirdikten sonra Alibaba’ya adeta bi destek niteliğinde açıklamalarda bulundu. 

Ma’nın çalışanlarına internet devinin yeniden yapılanma çabalarına desteğini ifade eden notunun ardından Alibaba’nın (BABA) Amerikan Depo Makbuzu (ADR) hisseleri 3% yükseldi. 

Şirket içi bir forumda yapılan paylaşım, Alibaba’nın 25 yıllık tarihindeki en büyük sarsıntı olan altı birime ayrılma kararını açıklamasından bir yıl sonra geldi.

O zamandan bu yana çalkantılı bir dönem geçiren şirket, yeni bir CEO atadı, bulut ve lojistik birimlerini listeleyeceğini duyurdu ve sonra da bu kararından vazgeçti. Aynı zamanda, e-ticarette PDD Holdings (PDD) ve TikTok’un Çin versiyonu olan ByteDance’ın sahibi olduğu Douyin gibi düşük maliyetli rakiplerine karşı zemin kaybetti.

Yaklaşık bir sayfa uzunluğundaki yazıda Ma, CEO Eddie Wu ve Yönetim Kurulu Başkanı Joe Tsai’nin liderliğini övdü ve altı bölüme ayrılmanın karar alma sürecini kolaylaştırarak, Alibaba’yı daha çevik ve müşteri odaklı hale getirdiğini söyledi.

Reuters tarafından görülen yazının bir kopyasına göre, “Sadece dünün sorunlarını zamanında kabul etme ve düzeltme cesaretine sahip olmamalı, aynı zamanda gelecek için reformlar yapmalıyız. Bu yıl, şirket içinde ve dışında birçok şüphe ve baskının ortasında, güçlü ve cesur bir Alibaba ekibinin doğuşuna şahit oldum.” ifadelerini kullandı.

Bu paylaşım, Alibaba’nın yaklaşık 4%’üne sahip olan Ma’nın son beş yıl içinde şirket intranetinde yaptığı en uzun paylaşım oldu. 

E-ticaret danışmanlık şirketi WPIC Marketing + Technologies’in CEO’su Jacob Cooke, “2024’te olumsuz sesler korosunun yükseldiği” göz önüne alındığında, mektubun “Alibaba’nın liderliğine olan iç ve dış güveni yeniden tesis etmeyi” amaçladığına inandığını söyledi.

Jack Ma Konuştu, Alibaba Hisseleri Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters