İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

July 15, 2022 • 11 dakika okuma süresi
İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Merhaba sevgili Midaslı, 

Dizi ve film zevkin nasıldır? En çok hangi türü seversin? Aksiyon mu? Bilim kurgu mu? Güzel olsun da türü hiç önemli değil diyenlerden misin? 

Dijital yayın platformları artık hayatımızın olmazsa olmazları arasında. Özellikle pandemi ve kısıtlamalarla birlikte hemen hemen hepimiz ekran başında dizi ve film izleyerek günlerimizi geçirdik. Hepimizin bitene kadar gözlerimizi ayıramadığımız favori dizisi oldu, saatlerce konuşsak yine de doyamayacağımız güzel filmler izledik…

Dijital yayın platformu derken akla doğal olarak ilk Netflix (NFLX) geliyor. Fakat son birkaç yıldır alternatif olarak birçok yeni platformla daha tanıştık. Amazon (AMZN), Disney (DIS) ve Apple (AAPL)’ın yayın platformlarından bahsediyoruz tabii. 

Daha önce bu şirketlere dair güncel finansal haberleri konuştuk. Sana bu şirketler hakkında yatırım tavsiyesi veremeyiz ama dijital platformlarında izleyebileceğin dizi tavsiyeleri verebiliriz. 🙂 

Netflix’te İzlenecek Diziler

The Crown (2016 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Saraylar, soylular, entrikalar… Tarihin tozlu sayfalarından çıkıp günümüze kadar gelen saray entrikalarını izlemeyi hangimiz sevmiyoruz ki? Özellikle söz konusu İngiltere kraliyet ailesiyse! İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Prens Charles ve Leydi Diana hakkında bu zamana kadar birçok yapıma imza atıldı. Netflix’in orijinal dizisi The Crown ise yakın zamanda yapılmış en iyi örneklerinden bir tanesi. 

The Crown; Kraliçe II. Elizabeth’in saltanatı boyunca yaşanılan siyasi rekabeti, aile içi ilişkileri ve yirminci yüzyılı etkileyen olayları çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Yıldız oyuncu kadrosu ve yüksek prodüksiyon kalitesiyle ön plana çıkan The Crown’ı seveceğine eminiz. 

Russian Doll (2019 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

1993 yapımı Groundhog Day filmi, komedi türüne çok farklı bir soluk getirdi. Bir insanın aynı günü defalarca yaşadığı ve sıkıştığı bu döngüden çıkmak için verdiği mücadele teması, bugüne kadar onlarca yapıma ilham oldu. Russian Doll dizisi de yine bu temayı çok keyifli bir şekilde işliyor. 

Russian Doll, öldüğü geceyi sürekli yaşayan ve bir zaman döngüsüne sıkışan oyun geliştiricisi Nadia Vulvokov’un hikayesini anlatıyor. Dizinin aynı zamanda yazarı da olan Natasha Lyonne’un oyunculuğu ve her ne kadar temelinde dramatik bir yapı olsa da Nadia’nın mizacının komik olmasıyla tekrar tekrar yaşadığı bu günden kurtulmak için verdiği mücadeleyi izlemeye değer kılıyor. 

Ozark (2017-2022)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Ozark dizisini özetlemek için her şeyden önce şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu zamana kadar yapılmış en iyi TV dizileri arasında gösterilen “Breaking Bad”’i izlediysen –izlemediysen Breaking Bad’i de Netflix’te bulabilirsin– Ozark’ı çok seveceğine eminiz. 

Bir Meksika karteli için para aklayan finans uzmanı Martin Byrde’ün hayatı, iş ortağının kartelden para kaçırmasıyla ters yüz olur. Kartelle pazarlığa oturan Martin, tek başına çok daha büyük rakamlarla para aklayabileceğinin sözünü vererek hayatını son anda kurtarır. Martin, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Ozark gibi küçük bir liman kasabasına yerleşip kısa süre içerisinde para aklama sistemini kurmaya başlar. Fakat Ozark sakinlerinin de işin içine girmesiyle olaylar çok daha farklı bir noktaya doğru hızla ilerler.

Ozark, bir suç dizisi olduğu kadar oldukça etkileyici bir aile draması da işliyor. Martin ve Mandy çiftinin kendilerini suç dünyasından kurtarmaya çalışırken an be an daha da dibe battıklarını heyecanla izleyeceksin. Öyle ki dizinin ne ara bittiğini anlamayacaksın bile. 

Netflix (NFLX) Hisselerine Dair 

 • NFLX Hissesinin Güncel Fiyatı: 174,78 dolar
 • NFLX Piyasa Değeri: 78,01 milyar dolar
 • Hissenin 1 Yıllık Performansı: -68,10%
 • Hissenin 5 Yıllık Performansı: -7,30%

Amazon Prime’da İzlenecek Diziler

Tales From the Loop (2020 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Seni hayal gücü yüksek, tuhaf ve bambaşka dünyalara götüren dizileri sever misin? Amazon Prime’ın orijinal dizisi “Tales From the Loop”, İsveçli sanatçı Simon Stålenhag’ın tasarımlarından ilham alan ve bizzat kendisinin yazdığı bir kitaptan uyarlandı.

Tales From the Loop, temelinde evrenin sırrını ortaya çıkarmak için geliştirilen bir makinenin üzerine inşa edilmiş kasabada geçiyor. Dizinin her bölümü ise farklı bir kasaba sakininin tuhaf hikayesine odaklanıyor. Gözünün değdiği her yerde büyüleyici tasarımlara sahip bu diziyi izlemek tam anlamıyla bir deneyim!

Upload (2020 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Teknoloji geliştikçe, bilim kurgu türünün farklı örneklerine daha sık denk gelmeye başladık. Hayatımızın içerisinde bulunan teknolojilere yönelik farklı bakış açıları ve farklı felsefi soruları dile getirmeye başladık. Bunlardan bir tanesi de “İnsan hayatını bir sanal dünyaya aktarabilir miyiz?” sorusu tabii. Metaverse konuştuğumuz günümüzde aslında bu çok da absürt bir soru değil. 

Upload dizisi de benzer bir konsepti temel alıyor. Dizi, insanların bilinçlerinin sanal bir ahirete aktarıldığı evrende, karakterlerin birbirleriyle olan ilişkilerine odaklanıyor. Dramanın, komedinin, hayal gücünün, bilim kurgunun, kısacası tüm güzel türlerin şahane bir harmanı olan Upload dizisi seni duygudan duyguya sürükleyecek.

Homecoming (2018 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Komplo, gizem, psikolojik gerilim izlemeyi seviyorsan işte tam sana göre bir dizi! 

Dizi; sıra dışı bir sağlık şirketi olan Geist şirketinin, Afganistan’dan geri dönen askerlere günlük hayatlarına dönmeden önce psikolojik destek verdiği Eve Dönüş (Homecoming) ismindeki programını anlatıyor. Fakat çok geçmeden; askerlerin programa dair tuhaflıkları fark etmesi, askerlere terapi uygulayan doktorun programı sorgulamaya başlaması ve programı yakından takip eden bir FBI ajanının dahil olmasıyla olaylar gizemli bir noktaya doğru hızla ilerler.

Dizinin yayınlanan ilk sezonunun başrolünde Sandra Bullock gibi bir dünya yıldızı var. Üstelik sana “ortamda eşe dosta anlatılacak ilginç bilgiler”den birini verelim, Homecoming bir podcast uyarlaması! Eğer diziyi çok seversen podcast serisini de takip etmeni öneririz.

Amazon (AMZN) Hisselerine Dair 

 • AMZN Hissesinin Güncel Fiyatı: 110,63 dolar
 • AMZN Piyasa Değeri: 1,13 trilyon dolar
 • Hissenin 1 Yıllık Performansı: -39,90%
 • Hissenin 5 Yıllık Performansı: 115,72%

Disney+’ta İzlenecek Diziler

The Mandalorian (2019 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Star Wars evrenine yeniden hoş geldin! Birçok Star Wars hayranı için antolojinin gidişatı, Lucasfilm’in, serinin haklarını Disney’e satmasıyla değişmişti. Hatta öyle ki sinemaya çıkan son Star Wars filmleri birçok kişi tarafından beğenilmedi. 

İyi bir Star Wars yapımının geleceğine dair beklentiler giderek düşerken The Mandalorian dizisi yayınlandı ve her şeyi değiştirdi! Serinin hayranları için The Mandalorian, tam anlamıyla “yeni bir umut”tu. (1977 yılında popüler sinemanın gidişatını değiştiren Star Wars – The New Hope’a buradan tekrar selamlar)

The Mandalorian, Galaksinin dış sınırlarında yalnız gezen bir ödül avcısının seyahatlerini merkezine alıyor. Basit bir ödül avcılığı işiyle başladığı yolculuk, kısa sürede tüm dünyada fenomen haline gelen ve “bebek yoda” olarak bilinen bir yol arkadaşıyla tanışmasıyla bambaşka noktalara evrilir. 

The Mandalorian dizisinin diğer Star Wars yapımlarından farklı birçok noktası var. 50 yıldır anlatılan Skywalker’lar yok (artık sıkılmaya başlamıştık), Darth Vader veya gezegen yok eden ölüm yıldızı hikayesi yok (artık klişeleşmeye başlamıştı) ve kısmen de olsa Jedi’lar yok (Jedi’ları çok seviyoruz ama böyle büyük sinematik evrenin farklı karakterlerini de görmek istiyoruz)

What If…? (2021 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Bir dizi veya filmi izledikten sonra hikayeyi kendin ele almak istediğin, “Ya böyle olsaydı?” diye düşündüğün oldu mu? Marvel’ın bu konsept ile birebir örtüşen çok eğlenceli bir serisi var: “What If…?” 

2008’den günümüze kadar uzanan Marvel Sinematik Evreni’nde tanık olduğumuz önemli kırılma anlarını bir de başka çerçeveden izlemek nasıl geliyor kulağa? 

Mesela Thor, tek çocuk olsaydı? Yani Avengers filmlerinde sıklıkla gördüğümüz Loki gibi kötü bir karakter hiç var olmasaydı? Ne olurdu? Ya da Avengers: Age of Ultron’da gördüğümüz ve tüm Avengers ekibinin alt ettiği Ultron, kahramanları yenseydi ne olurdu? Nasıl bir dünyada yaşardık? 

Bu ve benzeri birçok alternatif senaryoların ele alındığı “What If…?” dizisini izlemek gerçekten çok keyifli.

WandaVision (2021)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Konuyu Marvel filmlerinden açtık o zaman Marvel dizilerinden devam edelim. Avengers: Endgame ile birlikte Marvel bir dosyayı kapattı. Bundan sonra ise geride kalan karakterler için birer dizi projesi anons edildi. Disney+ orijinal yapımı olan bu dizilerin ilki de WandaVision’dı. 

WandaVision diğer hiçbir Marvel yapımında denk gelmediğimiz bir şekilde başlıyor. Avnegers’tan tanıdığımız Wanda ve Vision çiftini, 60’lardaki Amerikan dizileri ve sit-com’ları gibi siyah-beyaz her şeyin karikatürize olduğu bir dünyada görüyoruz. Çok geçmeden bu eski dönem dizilerine olan referans giderek açıklığa kavuşuyor ve tüm bu tuhaflıkların ardında yatan Wanda’nın büyük dramına ortak olmaya başlıyoruz.

Disney (DIS) Hisselerine Dair 

 • DIS Hissesinin Güncel Fiyatı: 91,84 dolar
 • DIS Piyasa Değeri: 169,21 milyar dolar
 • Hissenin 1 Yıllık Performansı: -49,93%
 • Hissenin 5 Yıllık Performansı: -14,24%

Apple+’ta İzlenecek Diziler

Severance (2022 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

İnsanlar iş yerinde farklı bir kişiliğe, iş dışında da farklı bir kişiliğe sahiptir. Bu hepimizin günlük hayattan aşina olduğu bir gerçek aslında. Severance dizisinin konusunu özetlemek gerekirse, tam olarak bu gerçeği olabildiğince çılgın ve absürt bir şekilde işlediğini söyleyebiliriz. 

“Cobel” şirketinin çalışanları, geçirdikleri bir operasyon sonucunda hafızasını ikiye böler. İş yerine geldiklerinde dışarıdaki hayatlarını geride bırakırlar, iş yerinden çıkarken de ofiste yaşadıkları her şeyi içeride bırakırlar. Bu yüzden tüm Cobel çalışanlarının iki farklı kişiliği var diyebiliriz. Dışarıda nasıl bir hayat yaşadığını merak edip şirketi terk etmeye çalışan “Cobel” çalışanlarının mücadelesi, şirkette tam olarak ne iş yaptıklarını bilmemeleriyle inanılmaz bir gizeme dönüşüyor. 

Nasıl? Biraz karışık görünüyor değil mi? Gözlerini ekrandan ayıramayacağına emin olabilirsin, bize güven. 

Calls (2021 – …)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

“Podcast’ten TV dizisi olmaz” diyenlere taş gibi bir cevap geldi Apple’dan: Calls! Bölümleri ortalama 15 dakikadan oluşan Calls, adından da anlaşılacağı üzere her bölümde bir telefon görüşmesini işliyor. Fakat Calls’un büyüsünde bundan çok daha fazlası var. “Kozmik korku” türünün en iyi örneklerinden biri olabilecek derecede tüyler ürpertici senaryosu ve telefon görüşmelerini ekranda etkileyici frekans tasarımlarıyla Calls dizisi, kaçırılmayacak bir deneyim!

Tragedy of Macbeth (2021)

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Apple+ yalnızca dizileriyle değil, yapımcısı olduğu filmleriyle de oldukça dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi de Big Lebowski, Barton Fink, No Country For Old Man gibi kült filmleri sinema dünyasına kazandıran Coen kardeşlerin son filmi Tragedy of Macbeth!

Shakespeare’in Macbeth oyunundan uyarlanan film, yıldız oyuncu kadrosu ve muazzam görselliğiyle izleyen herkesi kendisine hayran bıraktı. Coen kardeşlerin bu filmde daha doğal bir diyalog yerine metne sadık kalarak “tiyatral” diyaloglar kullanması, seyir zevkini çok daha farklı bir noktaya taşıyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film.

Apple (AAPL) Hisselerine Dair 

 • AAPL Hissesinin Güncel Fiyatı: 148,47 dolar
 • AAPL Piyasa Değeri: 2,36 trilyon dolar
 • Hissenin 1 Yıllık Performansı: -0,46%
 • Hissenin 5 Yıllık Performansı: 295,21%

👉  Not: Tüm finansal veriler 14.07.2022 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir. 

İzlenecek Dizi ve Filmler Listesi: Hangi Platformda Ne İzlemeli?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı