Borsa Yorumları

İşte 70% Değer Kazanabilecek “Defansif” Yazılım Hissesi!

December 1, 2022 • 2 dakika okuma süresi
İşte 70% Değer Kazanabilecek “Defansif” Yazılım Hissesi!

Mizuho’ya göre, 2023 arefesinde yazılım sektörüne defansif bir giriş yapmak için Intuit (INTU) hisselerinin verdiği alım fırsatı değerlendirilebilir.

Analist Siti Panigrahi, son çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından Intuit hisseleri için “AL” notunu yineledi. Analist şirketin önümüzdeki yıl, “Credit Karma” ve “Small Business” iş modellerindeki risk düşürücü tahminlerin ardından, beklentilerin gerisinde kalan sonuçlar almaya hazır olduğunu söyledi.

Panigrahi çarşamba günü kaleme aldığı bilgilendirme yazısında, “Intuit, iş modelinin dayanıklılığını ve esnekliğini yansıtacak şekilde 2023 kârlılığını korurken, 2023 mali yılı Credit Karma tahminini önemli ölçüde düşürerek yıl bazında büyümeyi 15%-10%’a çekerek “Credit Karma” riskini düşürdü. Birinci çeyrekteki ‘SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS’ değerlendirmesinin etkili olduğu Small Business büyümesi, bu açıdan riskten arındırılmış durumdaki 2023 mali yılının geri kalanı için 14%’lük bir yıllık büyümeye işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Panigrahi ayrıca, “Bu sebeple Intuit’in özellikle vergilerden ve ölçülebilir iş hedefleri katkılarından kaynaklanan defansif gelirlerle (2022 mali yılı için yaklaşık 75%) desteklenerek, 2023 mali yılında beklentileri rahatlıkla aşacağını ve yükseleceğini tahmin ediyoruz” diye ekledi. Analist hisse için salı günkü kapanış seviyesinin yaklaşık 71% üzerini işaret ederek, hisse başına 650 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

Intuit son çeyrekte 2,6 milyar dolarlık gelir ve hisse başına 1,66 dolarlık kazanç rakamları açıklayarak beklentileri geride bıraktı. StreetAccount’un konsensüs tahminlerine göre analistler 2,5 milyar dolar gelir ve hisse başına 1,19 dolar kazanç bekliyordu. Şirket ayrıca 2023 mali yılı tahminlerini de aşağı çekti.

Analistin kaleme aldığı yazıda, analist Credit Karma için ihtiyatlı tahmin yapmanın cesaret verici olduğu, buna bakarak şirketin işsizlik ve tüketici temerrüt oranlarında “dikkate değer bir kötüye gidiş” beklendiği ifade edildi.

Bilgilendirme yazısına göre Intuit’in Small Business iş modeli için 2023 tahminleri, özellikle son çeyrekteki “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” değerlendirmesini dikkate aldığımızda “ulaşılabilir” görünüyor.

İşte 70% Değer Kazanabilecek “Defansif” Yazılım Hissesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC