Analist Notları

İsrail – Hamas Savaşı Piyasaları Nasıl Etkiler?

October 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
İsrail – Hamas Savaşı Piyasaları Nasıl Etkiler?

⚔️ Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkileri devam ederken Filistinli paramiliter örgüt Hamas’ın İsrail’e saldırısı gündemin merkezine yerleşti. İsrail, Hamas saldırısı sonrasında savaş durumu ilan ederek Gazze’ye saldırı başlattığını açıkladı. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, “Böylesi bir savaş göz açıp kapayıncaya kadar bitmez.” açıklaması yaparken yatırımcılar riskten korunmanın yollarını aramaya başladı.

🧈 Riskli varlıklardan çıkışlar izlenirken emtia piyasalarında hareketlilik takip ediliyor. Güvenli liman algısıyla yatırımcılar altına sığınırken bakır, platin ve gümüş gibi metallerde de değer kazanımı dikkat çekiyor.

🛢 Enerji emtialarında ise ham petrol fiyatları sıçrama yaşadı. Özellikle jeopolitik risklerle faaliyetlerin aksayacağı ve arzın kısıtlanacağı algısı petrolde yükseliş hareketini beraberinde getirdi. 

İsrail Cumhurbaşkanlığından yapılan ilk açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Herzog, Hamas’ın İran’daki komutanlarından emir ve destek alarak İsrail’e karşı “sebepsiz kanlı bir saldırı” başlattığını belirtti. Şayet İsrail – Hamas savaşının taraflarından biri İran olursa hem doğal gaz fiyatları hem de petrol fiyatları buna önemli yükselişlerle karşılık verebilir. 

Tüm bu ihtimallerin değerlendirildiği piyasada gözler borsa tarafında da enerji hisselerine çevrildi. Ayrıca savaşın uzunluğuna ve boyutuna yönelik tahminler yatırımcıların odağını savunma hisselerine de çevirdi.

Peki, bu gibi risklerin gündemde olduğu zamanlarda borsalar nasıl hareket etmiş, hangi sektörler öne çıkmış ve de ABD Kongre Üyeleri savaş öncesinde hangi hisseleri almış merak ediyorsan İsrail – Hamas Savaşı Piyasaları Nasıl Etkiler? raporumuza göz atabilirsin. 👀

İsrail - Hamas Savaşı Piyasaları Nasıl Etkiler?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Reuters