Borsa Yorumları

İsrail-Hamas Karmaşasıyla Güvenli Liman Altın Yükseliyor

October 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
İsrail-Hamas Karmaşasıyla Güvenli Liman Altın Yükseliyor

Altın fiyatları, Ortadoğu’daki çatışmalar nedeniyle artan piyasa belirsizliği karşısında iyi bir ralli yaptıktan sonra, dün FED yetkililerinin güvercin açıklamalarının dolar ve tahvil getirileri üzerinde baskı yaratmasıyla yükselmeye devam etti.

Spot altın TSİ 11.30’da 1.857 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,28% artışla 1.869 dolardan işlem gördü.

İsrail-Hamas Karmaşasıyla Güvenli Liman Altın Yükseliyor

İsrail ve Hamas arasındaki askeri çatışmaların güvenli liman varlıklarına ve petrole olan talebi artırmasıyla altın dün yaklaşık 1,6% yükselerek son beş ayın en büyük tek günlük rallisini yaşadı.

Söz konusu savaş, yatırımcılar için daha fazla volatilite tehdidi oluştururken, kurumsal bilanço sezonu ve bu haftaki önemli ABD enflasyon verileri öncesinde de belirsizliği artırıyor.

Capital.com finansal piyasa analisti Kyle Rodda, “Ortadoğu’daki olaylar altının aşırı satış koşullarından toparlanması için bir katalizör sağladı.” diyor.

Ancak uzun vadede ABD faizlerinin daha büyük bir itici güç olacağını söyleyen Rodda, getirilerin genel olarak çok olumlu olduğunu ve bunun altın için bir “kriptonit” görevi göreceğini ekledi. 

İsrail-Hamas Karmaşasıyla Güvenli Liman Altın Yükseliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC