BIST Şirket Haberleri

Işıklar Holding, Kazakistan’da Fabrika Kuracak

January 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Işıklar Holding, Kazakistan’da Fabrika Kuracak

Işıklar Holding (IEYHO) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, Kazakistan’da yeni bir torba fabrika yatırımı başlatacaklarını açıkladı.

2023 yılını 10 milyar TL kombine ciro ile kapattıklarını ifade eden Işık, geçen yıl 410 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi.

2023’te kapasite artışları ve yeni projelerle 100% büyüme elde ettiklerini dile getiren Işık, “Işıklar Ambalaj şirketimiz son teknoloji bir yeni hat ile Çumra’daki kapasitesini 25% arttırırken, Erbil’de faaliyet gösteren Packaging Sack iştirakimiz de çimento torba hat yatırımı ile kapasitesini 100% arttıracak yatırımlara başladı. Her iki fabrikamıza 3600 metrekarelik yeni kapalı alan ekleyeceğiz ve 2024 ilk çeyreğinde devreye girecek. Çumra’nın kapasitesi 250 milyon adede, Erbil’inki 160 milyon adede çıkacak” dedi.

“Kazakistan’da Kraft Torba Fabrikası Yatırımına Başlayacağız”

Işık, Kazakistan’ın Çimkent bölgesinde de yeni bir torba fabrikası yatırımını başlatacaklarını belirterek “Kazak yönetimi bizi davet etti. 80 milyon torba kapasiteli bir tesis olacak ve 2025 yılında devreye girecek.” dedi.

Söz konusu yatırımın Kazakistan ve diğer Türki cumhuriyetlere hitap edeceğini ifade eden Işık, bu yatırımların hayata geçirilmesi ile 17 milyar liralık kombine ciroya ulaşmayı hedeflediklerini aktardı. Işık ayrıca 2024 yılında ihracat ağlarını daha da artırarak büyümeye devam edecekelerini belirtti.

“ABD’ye Tuğla Satışına Başlayacağız”

Işık yakın zamanda ABD ile çalışmaya başlayacaklarını belirterek şöyle devam etti:

“2001 krizinden önce Amerika’da dört tuğla fabrikamız vardı. Yıllardır Amerika’ya torba ihraç ediyoruz. Şimdi tuğlaya da başlayacağız. Tüm sanayi şirketlerimizde satışlarımızın yüzde 50’sinden fazlasını ihracat olarak gerçekleştirme hedefimiz doğrultusunda yeni ürün ve yeni pazar arayışlarımız hız kesmeden devam edecek.”

Işıklar Holding, Kazakistan'da Fabrika Kuracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim