Ekonomi ve Finans Haberleri

İşgücü Rakamları Öncesi Dolar Yükselişi Sürüyor

İşgücü Rakamları Öncesi Dolar Yükselişi Sürüyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, seans başında Japonya Merkez Bankası’ndan (BOJ) gelen açıklamalarla hafif düştükten sonra yeniden hız kazandı. Döviz görünümü için şimdi gözler bugün açıklanacak olan ABD istihdam verisine çevrildi.  

Lira karşısında artıda açılan dolar kademeli olarak yükselişini sürdürerek geçtiğimiz haftalarda görülen rekor seviyesine yakın seyrediyor. Öte yandan doların küresel piyasalardaki performansı da çeşitli gelişmelerle dalgalanmalar yaşıyor. 

Dünü 28,9207 seviyesinde tamamladıktan sonra serbest piyasada güne 28,9480 dolar seviyesinde başlayan dolar TSİ 14.30’da 28,9817 liradan işlem gördü. Öte yandan dün 31,2351 lira seviyesinde kapanan Euro da sabah saatlerindeki artışını sürdürerek 31,2675 liraya yükseldi. 

İşgücü Rakamları Öncesi Dolar Yükselişi Sürüyor

🎯 Dolar Endeksi Toparlanmaya Çalışıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dün 103,44 seviyesine düştükten sonra bugün 0,09 artışla 103,73 seviyesine yükseldi. 

Dolar endeksindeki söz konusu yükselişe bağlı olarak Euro da dolar karşısında hafif destek bulsa da düşüşünü sürdürerek 1.0785 dolara indi. 

Öte yandan Japon yeni, dolar karşısında dün Japon para otoritelerinin politika değişikliğine gidebileceği ipucuyla neredeyse bir yılın en büyük tek günlük yükselişini gerçekleştirdi.

Japonya’dan gelen haberlere benzer bir ipucu almak isteyen ABD’li yatırımcılar da şimdi Fed’in haftaya açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Corpay stratejisti Karl Schamotta, “Beklentilere göre biraz daha yumuşak bir rakam göreceğimizi ancak bunun Fed’in politika haritasına ilişkin beklentileri anlamlı bir şekilde etkilemeyeceğini düşünüyorum.” yorumunu yapıyor. 

Fed’in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını mevcut seviyede sabit tutması bekleniyor. CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar, Fed’in mart ayına kadar faiz indirimine gitme ihtimalini 60% olarak fiyatlıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters