Borsa İstanbul

İş Bankası’ndan (ISCTR), 500 Milyon TL’lik Yeşil Tahvil İhracı

December 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
İş Bankası’ndan (ISCTR), 500 Milyon TL’lik Yeşil Tahvil İhracı

Türkiye İş Bankası 2 yılda vadeli ve 500 milyon TL tutarında yeşil tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Bankanın yaptığı açıklamaya göre İş Bankası SPK tarafından yayımlanan “Yeşil Borçlanma Aracı, Sürdürülebilir Borçlanma Aracı, Yeşil Kira Sertifikası, Sürdürülebilir Kira Sertifikası Rehberi”nde belirtilen esaslara uygun olarak yurt içinde TL cinsinden yeşil borçlanma aracı ihraç eden ilk banka oldu.

💰Büyüklüğü 500 Milyon TL

Yurtiçinde nitelikli yatırımcılara satış yönetemiyle gerçekleştirilen ihracın, bireysel ve kurumsal yatırımcılardan gelen talepler doğrultusunda 500 milyon TL olduğu belirtildi.

Sağlanan 500 milyon liralık kaynak yeşil projelere verilen kredilerin finansmanında kullanılacak.

💬“Sektöründe İlk”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran yapılan ihraca ilişkin olarak “Sektörde ilk olma özelliği taşıyan yurt içi yeşil tahvil ihracımızla temin ettiğimiz kaynakları da müşterilerimizin yeşil dönüşümünde yol gösterici bir iş ortağı olma amacımız doğrultusunda yönlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

🌲Yeşil Tahvil Nedir?

İklim değişikliği, çevreye yarar sağlayan ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayan projelere verilmek üzere kaynak sağlayan tahvillere “Yeşil Tahvil” deniyor. Bu tahvillerden sağlanan kaynak tutarları yalnızca yeşil projeleri desteklemek adına kullanılabiliyor.

“Yeşil Proje” olarak adlandırılan projeler ise; Kirliliği önleme, enerji verimliliği, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, temiz enerji gibi konuları kapsıyor.

İş Bankası'ndan (ISCTR), 500 Milyon TL'lik Yeşil Tahvil İhracı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT