Borsa Haberleri

İş Bankası: 10 Milyar TL’lik Serbest Karşılıkla Sektördeki Rakiplerimizden Ayrıştık

İş Bankası: 10 Milyar TL’lik Serbest Karşılıkla Sektördeki Rakiplerimizden Ayrıştık
Google News Icon Takip Et

İş Bankası (ISCTR) Genel Müdürü Hakan Aran, bankanın 2023 son çeyrek bilançosu ve 2024 yılı planlarına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

Aran, 2024 yılına çok güçlü bir serbest karşılık ile girdiklerini, 10 milyar liralık bir serbest karşılıkla sektördeki rakiplerinden ayrıştıklarını ifade etti.

İş Bankası, 2023 son çeyrekte 17,3 milyar TL’lik piyasa beklentisine karşın 21,4 milyar TL net kâr elde etti. Banka böylece 2023’ün toplamında 72,2 milyar TL’lik net kâr açıkladı.

Enflasyona ilişkin açıklamalarda da bulunan Aran, enflasyonun 3 yıl içinde sürdürülebilir bir noktaya getirilmesinin ortak hedef olduğunu ifade etti. Aran, bunun sıkı para politikası ve miktarsal sıkılaşma ile sağlanacağının altını çizdi.

“Kredi Kartlarına Getirilecek Önlemler Lüks Kartlara Getirilmeli”

Hakan Aran, kredi kartı ve bireysel kredilere getirilmesi konuşulan önlemlere ilişkin olarak “Bireysel kredilerde 70-100 bin liraya kadar kredi kartlarında da asgari ücrete kadar yani 20 bin liraya kadar olan kredi kartlarında limit ve harcamaları bu önlemlerin dışında tutmak gerekiyor” dedi.

Aran, bunların hayatın bir parçası olduğunu ve bu limitlere kısıt getirilmemesi gerektiğini belirtti. Getirilmesi planlanan limitin lüks tüketime yönelik kredilere getirilmesi gerektiğini savunan Aran “100 bin liraya kadar limiti olan kartları bu tartışmanın dışında tutmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Zorunlu Karşılıklara Faiz Uygulanması Önemli Bir Adım”

TCMB’nin zorunlu karşılıklara 3 ayda bir faiz uygulama kararını değerlendiren Aran, atılan adımın önemli olduğunu belirtti. Aran karara ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Zorunlu karşılıklara faiz aldığımız için şimdi bankalar biraz daha yüksek faiz verecek. Tasarruf sahibini faizlerin enflasyona karşı koruduğuna inandırabilir o dengeyi tuttursak bu uygulama başarıl olur”

Sıkılaşma sonrası beklenen rahatlamanın ilk dokuz ayda görülmeyeceğini tahmin eden Aran, “İlk dokuz ayda rahatlama göremeyeceğiz. Son çeyrekte enflasyon hedefinin tuttuğu görüldüğü anda bir miktar rahatlama da görebiliriz” diye konuştu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT