Borsa Haberleri

Instacart Halka Arzı Beklenen Etkiyi Yaratamadı

Eylül 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Instacart Halka Arzı Beklenen Etkiyi Yaratamadı

Arm Holdings’in (ARM) halka arz heyecanını yeniden gündeme taşıdığı geçen haftaki listelenmesinden günler sonra Instacart (CART), Nasdaq’taki ilk gününde 43%’e kadar yükseldi ancak kapanışa doğru kazançlarını koruyamadı. 

Maplebear olarak kurulan San Francisco merkezli Instacart’ın halka arzı, 28 ile 30 dolar fiyat aralığının en üst noktası olan 30 dolarda fiyatlandırıldı. Şirketin halka arzının ilk gününde toplam 660 milyon dolar toplandı ve bunun 237 milyon doları arzda hisselerini satan yatırımcılara gidecek.

Halka arz, Instacart’a yaklaşık 9,9 milyar dolarlık bir değer kazandırarak şirketin son finansman turu olan 2021’deki 39 milyar dolarlık değerinin bir kısmını oluşturdu.

Ancak hisse performansı düşük kaldı. CART, Nasdaq’taki ilk gününde 42,95 dolara ulaştıktan sonra 33,70 dolar seviyesinde kapandı.

Instacart Halka Arzı Beklenen Etkiyi Yaratamadı

📝 Küçük bir not: Çevrimiçi market teslimatı şirketinin faaliyetleri ve halka arz detaylarıyla ilgili daha fazla detaya şu içeriğimizden ulaşabilirsin.

🛒 Uber ve DoorDash’e Rakip (Olabilecek Mi?)

Instacart, nakdini korumak ve yatırımcıların ilgisini çekmek için gerekli bir hamle olarak kârlılık için büyümeyi feda etti. Şirket geliri ikinci çeyrekte 15% artışla 716 milyon dolara ulaşırken, bir önceki yılın aynı dönemindeki 40%’lık ve pandeminin ilk aylarındaki yaklaşık 600%’lük dev büyümeye kıyasla düşüş gösterdi. 

Şirket, 2022 yılının ortalarında personel sayısını azalttı ve müşteri ve müşteri desteğiyle ilgili maliyetleri düşürdü. Instacart, 2022’nin ikinci çeyreğinde kâr elde etmeye başladı ve son çeyrekte, bir önceki yıl 8 milyon dolar olan net kârını 114 milyon dolara yükseltti.

Instacart, 11,2 milyar dolar ile yıllık gelirinin yaklaşık 3,9 katı değerinde. Instacart’ın izahnamesinde rakip olarak adlandırdığı yemek dağıtım şirketi DoorDash (DASH), gelirinin 4,1 katından işlem görüyor. DoorDash’in son çeyrekteki geliri 33% ile daha hızlı büyüdü ancak şirket hala para kaybediyor. 

Instacart’ın bir diğer rakip olarak değerlendirdiği Uber’in (UBER) hisseleri şirket gelirinin üç katından daha az bir fiyatla işlem görüyor. Araç çağırma şirketinin Uber Eats segmenti Instacart’ın ana rakibi olarak gösteriliyor.

Instacart Halka Arzı Beklenen Etkiyi Yaratamadı

Instacart’ın rekabetinin büyük kısmı Amazon’un (AMZN) yanı sıra kendi teslimat hizmetleri olan Target (TGT) ve Walmart (WMT) gibi büyük perakendecilerinden de geliyor. 

🌫️ Halka Arz Piyasasının Geleceği Belirsizliğini Koruyor

Enflasyon, jeopolitik gerilimler ve FED’in hızlı faiz artışları ekonomik ortamı bozduğu için 2022’den bu yana birçok girişimin değerlemesi düştü.

Yatırımcılar, geçen hafta çip tasarımcısı Arm’ın ardından Instacart halka arzının, diğer girişimleri suları test etmeye teşvik edebileceğini ve 2020 ve 2021’deki coşku döneminden daha düşük değerlemelerle de olsa yaklaşık 18 aylık kurak bir dönemden sonra halka arz piyasasını potansiyel olarak canlandırabileceğini düşünüyordu.

B. Riley Wealth’in baş piyasa stratejisti Art Hogan, “Şirketlerin halka arz olmasının önündeki en büyük engellerden biri, kurucuların bu faktörleri son öz sermaye artışlarına göre değil, gerçeğe göre değerlendirmeleri gerektiği gerçeğine gelmeleriydi” diyor. 

Ancak Neumora Therapeutics’in geçen haftaki halka arzının büyük bir heyecanla karşılanmaması, yeni listelemeler için sınırlı yatırımcı coşkusuna işaret ediyor gibi görünüyor. 

Yeni halka arzları takip eden Renaissance Capital’e göre, son iki yılda ABD’de sadece 144 şirket halka açılarak 22,5 milyar dolar topladı. 2021 yılında ise bu rakam 397 halka arzla 142 milyar dolardı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters, The New York Times

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti