Borsa Yorumları

İnovasyon Rüzgarı, Ruh Sağlığı Hisselerini Zirveye Taşımaya Hazırlanıyor

Şubat 20, 2024 • 6 dakika okuma süresi
İnovasyon Rüzgarı, Ruh Sağlığı Hisselerini Zirveye Taşımaya Hazırlanıyor

Covid-19 pandemisinden bu yana ruh sağlığı krizi gündemin önemli bir kısmını oluşturmaya başladı. Bu krize çözümler arayan şirketler ise birleşme ve satın almalar ile inovasyonla güçlü hamlelerde bulunuyor.  

Sağlık Ölçütleri ve Değerlendirme Enstitüsü’nün Küresel Hastalık Yükü’ne göre, genel olarak 12 ruh sağlığı bozukluğu dünya çapında her sekiz kişiden biri olmak üzere toplam 970 milyon insanı etkiliyor. Bu bozukluklar anksiyete ve depresyondan, bipolar bozukluk ve şizofreniye kadar her türlü ruh sağlığını barındırıyor.

Kuruluş, pandeminin krizi daha da kötüleştirdiğini ve 2020’de pandeminin bir sonucu olarak 2019’a kıyasla 28% daha fazla insanın anksiyete ve depresif bozukluk bildirdiğini tespit etti.

Bu görünüm karşısında şirketler, ilaç tedavilerindeki yeniliklerden hizmet sağlamaya kadar bu ihtiyaçları karşılamak için adımlar atıyor.

Danışmanlık firması Deloitte’un ortağı ve ulusal sağlık teknolojileri lideri Peter Micca, “Covid, teknoloji ve sağlık hizmetleri ve özellikle de ruh sağlığı sorunları dahil olmak üzere pek çok şeye gerçekten ışık tuttu. Pandeminim ilk dönemlerindeki yatırımların çoğu erişim ve farkındalık, sosyal yardımlar ve programlar üzerineydi. Nörobilim konularına odaklanan kuruluşlar her zaman vardı ancak bağlantı şu anda herkesin hayal edebileceğinden daha da güçlü.” diyor.

🤝 Birleşme ve Satın Almalarda Hareketlenme

Nöropsikiyatri alanındaki inovasyonlarda büyük ölçüde yer almayan büyük ilaç şirketleri artık bu sürece dahil olmaya başladı. 

Örneğin AbbVie (ABBV) 6 Aralık’ta Cerevel Therapeutics’i (CERE) yaklaşık 8,7 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Cerevel’in antipsikotik ilacı Emraclidine şu anda şizofreni için faz iki çalışmasında ve Alzheimer hastalığı psikozu için yaşlı gönüllülerde faz bir çalışması sürecinde.

Ardından 22 Aralık’ta Bristol-Myers Squibb (BMY), Karuna Therapeutics’i (KRTX) satın almak için 14 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu. Anlaşmanın duyurulduğu açıklamaya göre, Karuna’nın antipsikotik ilacı KarXT’nin şizofreni tedavisi için 2024’ün sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Anlaşmaların duyurulmasından bu yana Cerevel hisseleri 20%, Karuna hisseleri ise 48% yükseldi. 

Her iki ilaç da beyindeki kilit nörotransmitterleri etkileyen muskarinik reseptörleri hedef alıyor. Leerink Partners’ın kıdemli araştırma analisti Marc Goodman, yeni ilaç sınıfını “şu anda şizofreni dünyasında olup biten en heyecan verici şey” olarak tanımlıyor.

🔖 121,7 Milyar Dolarlık Pazar

Ruh sağlığı krizi yeni bir şey değil. Ancak Canaccord Genuity analisti Richard Close, son on yılda ruh sağlığı hastalıklarına ilişkin farkındalığın gözle görülür bir şekilde arttığını söyledi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre her beş Amerikalı yetişkinden biri ruhsal bir hastalıkla mücadele ediyor. Kuruluşa göre, yaklaşık 25 kişiden biri bipolar bozukluk, majör depresyon veya şizofreni gibi ciddi bir akıl hastalığına sahip.

Durum böyleyken, ilaç şirketleri de nöropsikiyatrik hastalıklar için yeni tedavilere öncülük etmek istiyor.

Geçen yıl Deloitte, hem nörolojik hem de nöropsikiyatrik durumlar için 16 beyin bozukluğuna yönelik farmakolojik müdahalelerin pazar büyüklüğünü analiz etti. Danışmanlık firması, ikinci pazarın 2022 yılında 99 milyar dolar olduğunu ve 2026 yılında 121,7 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ortaya koydu.

Deloitte’tan Peter Micca, “Yapay zekâ teknolojileri ve yetenekleri, Ar-Ge ve klinik deneyler sürecini hızlandıracak ve daha odaklı hale getirecek; teoride bazı ilaçların pazara daha hızlı ve daha ucuza ulaşmasını sağlayacak.” diyor. 

🧘‍♀️ Ruh Sağlığına Yatırım

Deloitte nöropsikiyatri alanında inovasyon için büyük bir talep görüyor. Wall Street analistleri de büyük ilaç şirketlerinin son birkaç yıldır büyük ölçüde devre dışı kalmasıyla, biyofarmasötik şirketleri için büyük bir pazar fırsatı olduğunu ve belki de sonunda büyük şirketler tarafından daha fazla satın alma yapılabileceğini söylüyor.

William Blair analisti Myles Minter’ın “Açık bir şekilde karşılanmamış bir ihtiyaç var.” dediği nöropsikiyatri alanında çalışmalar yapan şirketleri birlikte inceleyelim:

  • Axsome Therapeutics (AXSM)
  • Neumora Therapeutics (NMRA)
  • Intra-Cellular Therapies (ITCI)
  • Relmada Therapeutics (RLMD)
  • Xeon Pharmaceuticals (XENE)
  • BioHaven (BHVN)
  • Neurocrine BioSciences (NBIX)
  • Acadia Pharmaceuticals (ACAD)

Minter, bu listedeki isimler arasında “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu verdiği Axsome Therapeutics ve Neumora Therapeutics’i beğeniyor. 

Neumora, şu anda depresyon tedavisi için faz üç denemesinde ve büyük bipolar depresyon için faz iki denemesinde olan bir opioid reseptör antagonisti olan Navacaprant’ı geliştiriyor. Şirketin ayrıca Alzheimer hastalığında şizofreni ve ajitasyon tedavisi için ilaç denemeleri de devam ediyor. 

Axsome’un hızlı etkili antidepresanı Auvelity ise 2022’nin sonlarında piyasaya çıktı. Leerink analisti Goodman, ilacın aynı zamanda Alzheimer hastalığı ajitasyonunu tedavi etmek için faz üç denemesinde olduğunu ve sonuçların ikinci çeyrekte açıklanacağını söyledi. 

İnovasyon Rüzgarı, Ruh Sağlığı Hisselerini Zirveye Taşımaya Hazırlanıyor

Goodman, hisseyi “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla ve 100 dolar seviyesinde 12 aylık ortalama hedef fiyatla değerlendiriyor. 

Ancak Axsome’u beğenen tek isim Goodman değil; UBS de Axsome konusunda oldukça iyimser. Banka, bu ayın başlarında hisseyi “AL” notu ve 111 dolarlık hedef fiyatla izlemeye başladı. 

Analist Ashwani Verma 6 Şubat tarihli bir notta, “Auvelity’nin depresyon alanında lider bir marka haline gelebileceğine ve 2030 yılına kadar 1 milyar dolarlık satış yapabileceğine inanıyoruz.” dedi. 

Goodman’ın şu anda gözünün üzerinde olduğu bir diğer şirket de Intra-Cellular Therapies. Şirket, şizofreni ve bipolar depresyonu tedavi eden Caplyta ilacını klinik depresyon olarak da bilinen majör depresif bozukluğu tedavisi için genişletmek istiyor.

Goodman, Caplyta’nın depresyon tedavisindeki etkinliği konusunda iyimser. Devam eden üç çalışmadan ikisinin birinci ve ikinci çeyrekte verileri rapor etmesinin beklendiğini söyleyen analist, ocak ayının sonlarında hissenin hedef fiaytını 70 dolardan 82 dolara yükseltti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC