Ekonomi ve Finans Haberleri

İngiliz Sterlini, Dolar Karşısında Düşüşte!

September 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
İngiliz Sterlini, Dolar Karşısında Düşüşte!

Geçen hafta yeni Birleşik Krallık hükümetinin büyümeyi artırmak adına vergi indirimleri ve yatırım teşvikleri uygulayacağını duyurmasının ardından, İngiliz Sterlini pazartesi sabahı Asya’da rekor bir düşüş yaşadı.

ABD doları güçlenirken, sterlin pazartesi günü Asya’da 4% oranında düşüşle tüm zamanların en düşük seviyesi olan 1,0382 dolara gerileyerek son aylardaki ağır piyasa hareketine devam etti.

Eleştirmenler bu ekonomik tedbirlerin orantısız bir şekilde servet sahibi olanlara fayda sağlayacağını söylüyor ve Birleşik Krallık’ın faiz oranlarının yükseldiği bir dönemde yüksek meblağda borçlanabileceğini öngörüyor.

Sterlin yeni en düşük seviyesine ulaşmadan önce CNBC’ye konuşan TD Securities şirketinin Kıdemli Forex Stratejisti Mazen Issa, “Burada, Birleşik Krallık hükümeti çok daha dengeli bir mali yörüngeye sahip olmak açısından piyasanın ağzına bir parmak bal çalıyor gibi görünmüyor; bu noktada benim düşündüğüm ise en az direnç gösterilen yolun daha düşük kalacağı!” dedi.

Issa ayrıca, “Sterlinin bu düşüşünün aslında daha çok riskten kaçınmaya sebebiyet verdiğini, daha da yoğunlaşarak genel olarak riskten sakınma hissiyatına yol açtığını düşünüyorum” diye de ekledi.

İngiliz Sterlini, Dolar Karşısında Düşüşte!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı