Borsa Yorumları

İnceleme: Microsoft’un Dikkat Çeken Bilançosu

January 25, 2023 • 4 dakika okuma süresi
İnceleme: Microsoft’un Dikkat Çeken Bilançosu

Microsoft (MSFT), bulut bilişim iş kolundaki güçlü gidişat sayesinde aralık ayı çeyreği için beklentilerden daha iyi sonuçlar açıkladı. Ancak açıklanan beklentilerin hayal kırıklığı oluşturması sebebiyle bu güçlü sonuçlara gölge düştü.

PC yazılım iş kolunda güç kaybı yaşayan Microsoft (MSFT) bulut bilişim iş kolundan ve kurumsal uygulamalardan güçlü sonuçlar elde etti. Özellikle Azure genel bulut platformu iş kolu, Wall Street’in büyüme tahminlerini aştı ve kurumsal BT harcamalarının görünümü ile ilgili endişeli olan yatırımcıların yüreğine su serpti.

Bu güçlü sonuçlar teknoloji sektörünün aralık ayı çeyrek dönem sonuçlarının Wall Street’teki bazı analistlerin korktuğu kadar kötü olmayabileceğine dair umutları artırdı. Yine de şirket son çeyrekte ABD’de gerçekleşen iş hacminin beklentilerden zayıf olduğunu belirtti, kurumsal siparişler Wall Street’te hayal kırıklığına neden oldu ve mart çeyreği için açıklanan tahminler Wall Street beklentileriyle paralel geldi.

Microsoft (MSFT)’un, 31 Aralık 2022 itibarıyla sona eren çeyrek dönem için açıkladığı sonuçlar ve bir önceki mali yılın aynı dönemine göre kıyaslamaları şu şekilde:

  • Gelir 52,7 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 2% artmış oldu  
  • İşletme geliri genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine (GAAP) göre 20,4 milyar dolar, GAAP dışı 21,6 milyar dolar olarak gerçekleşti ve sırasıyla 8% ile 3% düşüş gösterdi
  • Net gelir GAAP’ye göre 16,4 milyar dolar, GAAP dışı 17,4 milyar dolar oldu ve sırasıyla 12% ile 7% düşüş kaydetti
  • Seyreltilmiş hisse başına kazanç GAAP’ye göre 2,20 dolar, GAAP dışı 2,32 dolar olarak gerçekleşti ve sırasıyla 11% ile 6% düştü

Bilanço raporunun açıklanmasının hemen ardından kapanış sonrası işlemlerde ilk etapta 5%’lik bir ralli yakalayan hisse, şirketin bilanço değerlendirmesinde paylaştığı tahminlerin sonrasında kazandıklarının çoğunu geri verdi.

🧐 Bilanço Detayları

Microsoft yöneticileri analistlerle salı günü yaptıkları görüşmede, aralık ayında başlayan ve yazılım üreticilerinin ikinci mali çeyrek sonuçlarını olumsuz etkileyen zayıf iş temposunun devam etmesinin beklenmesi gerektiğini vurguladı..

Microsoft mali işler yöneticisi Amy Hood gerçekleştirdiği bir konferans görüşmesinde, “Ticari iş kolumuzda, aralık ayının sonunda gördüğümüz iş trendlerinin üçüncü çeyreğe kadar devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Şirket, özellikle Microsoft 365 uygulama yazılımı aboneliklerinde, kimlik doğrulama/güvenlik hizmetlerinde ve iş dünyasına yönelik Windows ürünlerinde beklenenden daha yavaş bir büyüme yaşanacağını tahmin ediyor.

Yönetici, şirketin bulut bilişim hizmeti Azure platformunda da kullanıcı artış hızının düştüğünü kaydetti.

Şirket tüketicilere Xbox ve Surface PC’ler gibi ürünler de satıyor. Ancak gelirlerinin büyük kısmını şirketler, okullar ve devletler gibi kurumsal müşterilerden elde ediyor. Asıl etkinin ortaya çıkacağı nokta işte bu kurumsal müşteriler alanı. “Microsoft Cloud” olarak adlandırılan ve Azure platformunu, Microsoft 365 ticari aboneliklerini, ticari LinkedIn hizmetlerini ve Dynamics 365 kurumsal yazılımını içeren grup, toplam satışların 51%’ini oluşturuyor.

👀 CEO Gözünden

Microsoft’un başkanı ve CEO’su Satya Nadella, “Microsoft Cloud’ın dünyanın en gelişmiş yapay zeka modellerini yeni bir bilişim platformuna dönüştürmesiyle, bir sonraki büyük bilişim dalgası yükselmeye başladı. Kendimizi, müşterilerimizin platformlarımızı ve araçlarımızı kullanarak bugünden daha az çabayla daha fazlasını yapmalarına yardımcı olmaya ve yeni yapay zeka çağında gelecek için yenilik yapmaya adamış durumdayız” dedi.

Microsoft’un başkan yardımcısı ve mali işler yöneticisi Amy Hood ise, “Büyümeyi körükleyecek yatırımlarımızı sürdürürken operasyonel mükemmelliğe odaklanıyoruz. Ticari hizmetlerimiz müşterilerimiz için değer yaratmaya devam etti ve Microsoft Cloud’dan elde edilen gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla 22% artarak (sabit kura göre 29%) 27,1 milyar dolara yükseldi” dedi.

İnceleme: Microsoft’un Dikkat Çeken Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons