Borsa Yorumları

İlaç gibi Gelebilecek Potansiyel Yükseliş!

March 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
İlaç gibi Gelebilecek Potansiyel Yükseliş!

JPMorgan’dan yapılan açıklamada, Vir Biotechnology (VIR)’nin gripten korunma pazarında yeterince iyi fiyatlanmamış bir alım fırsatı olduğu kaydedildi.

Analist Eric Joseph hissenin “NÖTR” olan notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. 12 aylık ortalama fiyat hedefini ise 1 dolar düşürerek 34 dolar olarak açıkladı. Bu fiyat hedefi, hissenin cuma günkü kapanışa göre 48,9% yükselebileceğine işaret ediyor.

Pazartesi günkü bilgilendirme yazısında görüşlerini aktaran analist, “Vir Biotechnology (VIR), Hepatit B ve Influenza A’nın da aralarında bulunduğu birçok bulaşıcı hastalık endikasyonu için uzun süreli koruma sağlayan fırsatlara sahip.” ifadelerini kullandı.

Joseph, yüksek risk altındaki yaşlı-yetişkin popülasyon arasında grip vakalarını önlemede, maksimum piyasa değeri 3 milyar dolar olan şirketin başarılı olabileceğini belirtti. Popülasyonun halihazırda uygulanan grip önleme tedbirlerinden yeterince fayda görmediği, 65 yaş üstü yetişkinlerin her yıl ABD ve Avrupa Birliği’nde hastaneye yatışların 44%’ünü, virüse bağlı ölümlerin ise 70%’inden fazlasını oluşturduğu kaydedildi.

İlacın, onay alması durumunda, tipik mevsimsel aşı uygulamasıyla birlikte verilmesi gerektiği de vurgulanıyor. Genç-yetişkin odaklı olarak gerçekleştirilen daha önce çalışmadan doğrusal bir sonuç beklendiği göz önüne alındığında, son Peninsula çalışmasına ait veriler geldiğinde hissenin yukarı yönlü hareket edebileceği de belirtildi.

Şirket diğer yandan Hepatit B imtiyaz haklarında da mesafe katederken, ilacın ABD piyasasına 2028’de sürülmesi bekleniyor. Rödovans ve ara hedef yükümlülükleri dikkate alındığında ve başarı olasılığının 30% olduğu varsayıldığında, hisse başına yaklaşık 10-12 dolar üzerinden maksimum 3,3 milyar dolar seviyesinde bir kazanç sağlayabilir. 2023 yılının 2. yarısında yeni verilerin gelmesi bekleniyor.

İlaç gibi Gelebilecek Potansiyel Yükseliş!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC