Borsa Yorumları

İkinci Çeyrekte Kale Gibi Sağlam Hisseler Alın!

April 3, 2023 • 5 dakika okuma süresi
İkinci Çeyrekte Kale Gibi Sağlam Hisseler Alın!

Uzmanlara göre yatırımcılar, 2. çeyrek başlarken portföylerini korumak için kale gibi sağlam hisseler bulmaya çalışabilirler.

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, hazine getirileri eğrisindeki terse dönüş hızlandıkça tahvil piyasasının “kırmızı alarm resesyon sinyalleri” verdiğini belirtti.

Temettüsü olan hisseler, volatilitenin sona ermesini beklerken yatırımcılara ödeme yapar. Bahnsen Group kurucusu ve yatırım direktörü David Bahnsen’in yatırım felsefesi ağırlıklı olarak, istikrarlı artışlarla birlikte yüksek temettü getirisi olan yüksek kaliteli hisselere odaklı.

2,5%’lik bir temettü getirisi sağlayan Procter & Gamble (PG) favori hisselerinden biri. Kıyaslama yapıldığında, S&P 500’ün cari olarak 1,61%’lik bir getirisi olduğunu görüyoruz.

Bahnsen, “Bir resesyonda olsak da olmasak da PG insanların satın almak isteyeceği ürünler üretiyor.” ifadelerini kullandı. Çamaşır deterjanı, kağıt havlu ve bebek bezi bu ürünler arasında.

Bahnsen, volatilitesi daha yüksek olmasına rağmen Simon Property Group (SPG)’u da tavsiye ediyor. Gayrimenkul yatırım ortaklığı, ağırlıklı olarak alışveriş merkezlerine yatırım yapıyor. Hisselerin “çok cazip” bir temettü getirisi olduğunu vurgulayan Bahnsen, bu getirinin tamamen nakit akışı ve net işletme geliri olarak ödendiğini belirtti. FactSet verilerine göre Simon Property Group (SPG)’un temettü getirisi 6,4% seviyesinde.

Şirketin yüksek kalitede geleneksel fiziki varlıkları ve bunun yanı sıra iyi kiracıları ve konumları var diyen Bahnsen,

İşlerinde bazı şeyler kötüye gidebilir. İyi varlıklara, güçlü bir bilançoya ve 7 milyar dolarlık bir likiditeye sahip olduğunuzda, bu gibi şeylere karşı korunmuş olursunuz. Kötüye gidebilecek şeylerin üstesinden gelebilirler.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan, Laffer Tenger CEO’su ve yatırım direktörü Nancy Tengler’in tavsiyesi EOG Resources (EOG). Bu hisseyi 4. çeyrekte satan Tengler, temettü dağıtımından dolayı öne çıkardığı hisseyi portföyüne tekrar ekledi. EOG’un 2,9%’luk bir temettü getirisi var ve bunun yanı sıra özel bir temettü de dağıtıyor.

Tengler hisseye ilişkin olarak, “İzleyen bir yıllık dönemde, yaklaşık 6 dolarlık özel temettü dağıtımı yaptılar. Enerji sektörünün gittiği yer konusundaki değerlendirmemize katılmıyor olsanız bile bu temettü dağıtımı çok iyi. Biz bunun daha da artacağını düşünüyoruz. Beklerken para kazanıyoruz ve bu durum, değişken bir piyasada alabileceğimiz harika bir pozisyon.” ifadelerini kullandı.

Listeye giren bir diğer enerji hissesi ise yaklaşık 132 bin kilometrelik bir boru hattı ve 140 terminal işleten Kinder Morgan (KMI). Fort Pitt Capital Group yatırım direktörü Dan Eye, istikrarlı bir şekilde işleyen ücret tabanlı gelir akışı nedeniyle bu hisseyi tavsiye ediyor.

Sağlık hizmetleri sektöründeki hisseler ağırlıklı olarak defansif karakterde. Bu hisseler ayrıca yüksek temettü ödeme eğiliminde.

Temettü açısından değerlendirmelerine devam eden Bahnsen, cari olarak 3,6%’lık bir temettü getirisi olan Gilead Sciences (GILD)’ı da beğeniyor. Sırasıyla 2,7% ve 2,9% ‘luk temettü getirisi sağlayan Merck (MRK) ve Johnson & Johnson (JNJ) da Bahnsen’in tavsiyeleri arasında. Fort Pitt Capital Group yatırım direktörü Eye, sağlık hizmetleri sektöründe kale gibi sağlam hisselerden biri olması nedeniyle Bristol-Myers Squibb (BMY)’in de alınmasını tavsiye ediyor. Eye’ın beğendiği hisselerden biri de tıbbi cihaz şirketi Danaher (DHR).

Tipik olarak defansif nitelikteki bir başka alan olan temel tüketim malları sektöründe Eye’ın gözüne çarpan hisse ise Kimberly-Clark (KMB).

Diğer yandan, New Street Advisors Group CEO’su Delano Saporu, Campbell Soup (CPB)’un güvenli bir değer hissesi olduğuna inanıyor. 2022’den güçlü bir şekilde çıkan hisseler bu yıl şimdiye kadar düşüş eğiliminde oldu.

Satışlarını hâlâ çok güçlü bir şekilde artırıyor” diyen Saporu, “Rakiplerine kıyasla gerçekten daha iyi durumda.” diye ekliyor.

Saporu, güçlü bir son çeyrek geçiren isteğe bağlı tüketim hissesi Nike (NKE)’ı da beğeniyor.

Teknoloji sektörü yılın başından bu yana ralli yaparken; B. Riley Wealth Management baş borsa stratejisti Art Hogan,

bazı hisselerin 2. çeyrekte de iyi performans göstermeye devam edeceğini düşünüyor.

Özellikle Microsoft (MSFT), Meta (META) ve Apple (AAPL)’ı tavsiye eden Hogan, “Bu şirketlerin hepsi, kendilerini daha yükseğe taşıması kuvvetle muhtemel olan yalın ve verimli faaliyetleri yürütmeye devam ediyor.

ifadelerini kullandı.

Hogan ayrıca, pandemi döneminde muhtemelen en fazla harcama yapan şirket olarak gösterdiği ancak yapılanmasını doğru büyüklüğe getirmek için aşırı haşin adımlar atan Amazon (AMZN)’u da tavsiye ediyor.

İkinci Çeyrekte Kale Gibi Sağlam Hisseler Alın!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC