Borsa İstanbul Notları

İçecek Sektörünün Devleri Yükselişe Hazır mı?

May 27, 2024 • 6 dakika okuma süresi
İçecek Sektörünün Devleri Yükselişe Hazır mı?

Yaz mevsiminin gelmesiyle Borsa İstanbul’da öne çıkabilecek sektörlerin belki de en önde gelenlerinden biri içecek sektörü. 

Üstelik bu sektör Türkiye’nin faiz artırım sürecine girmesi ile parasal sıkılaşma adımları neticesinde kredi maliyetlerinin artmasından da diğer sektörlere kıyasla daha az etkileniyor.

Hem enflasyonu kolay yansıtabilmesi hem de tüketimin parasal sıkılaşmanın diğer sektörlere göre daha az etki ettiği içecek sektörünü gelin hep beraber inceleyelim. 🔍

İçecek Sektörünün Devleri Yükselişe Hazır mı?

Coca Cola İçecek (CCOLA)

Coca Cola İçecek: Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Irak, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Bangladeş, Ürdün, Tacikistan, Türkmenistan ve Suriye’de satış-dağıtım faaliyetlerini göstermektedir.

CCOLA; 2024’ün ilk çeyrek mali tablolarında cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre enflasyon muhasebeli mali tablolarda 3%, FAVÖK’ünü ise 2% artırmayı başardı. Net dönem kârında 2,5 milyar liralık net parasal pozisyon kazancına rağmen 15%’lik bir daralma meydana geldi.

Şirketin F/K çarpanı 9,84 iken FD/FAVÖK çarpanı 12,21 olarak gözüküyor. Rakip çarpanlarına baktığımızda hızlı tüketim ürünleri sektörüne göre makul çarpanlara sahip olsa da AEFES’e göre daha pahalı çarpanlara sahip olduğunu söylemek mümkün.

Yatırımlar ve Geleceğe Bakış

Şirket, şekerli ürünlerin daha fazla tüketildiği Orta Asya ve Orta Doğu pazarında faaliyet göstermekte. Bu durum şirketin pazar yayılımının diğer Coca Cola şirketlerine nazaran daha avantajlı olabilmesine yol açabilir.

CCOLA, Bangladeşde faaliyet gösteren Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited (CCBB) hisselerinin tamamını 2024 yılında satın alarak faaliyet raporunda da belirttiği gibi 100 milyon civarında insana ulaşabilmeyi planladığı yeni pazarlara yatırım yapmaya devam ediyor.

Bangladeş 170 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 8. ülkesi olmasına karşın CCBB, 45,3% ile içecek sektöründe o bölgede pazar lideri.

Özbekistan, Irak ve Azerbaycan’da sırasıyla 22,5%, 24,3% ve 15,4%’lük hacim artışı ise Orta Doğu ve Orta Asya pazarının güçlü konumuna işaret ediyor.

Şirketin 2024 Beklentileri

Şirket, Türkiye ve Pakistan’da enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini ve dinamik fiyatlama ile hacim artışının üstünde faaliyet kârı elde etmeyi bekliyor.

Özbekistan ve Kazakistan’da 2 yeni fabrika açılımını tamamlamayı planlıyor.

Şirkte Satış hacminde tek haneli büyüme net satış gelirinde ise kur etkisinden arındırılmış orta tek haneli büyüme beklemektedir.

FAVÖK marjında ise 2023 yılına parelel bir FAVÖK marjı beklentisi yer alıyor. 

Riskler

Son aylarda artan emtia fiyatları, şeker fiyatlarının daha üst seviyelere gelmesine sebep olabilir. Şirketler her ne kadar emtia fiyatlarında hedge işlemleri yapsalar da, hedge dışına çıkan fiyatlar mali tablolarda bozulmaya yol açabilir.

Pakistan ve Türkiye’deki ekonomik durgunluk şirketi 2023 yılında operasyonel kârını önemli ölçüde etkiledi. 2024 yılında benzer durgunluk yaşanması durumunda beklenen hedeflerde sapmalar meydana gelebilir.

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi (AEFES)

Anadolu Efes; Türkiye, Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’da satış-dağıtım faaliyetleri göstermektedir.

Şirketin özellikle yaz ayının gelmesiyle beraber 2. ve 3. çeyreğinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Şirket 2023-2025 stratejik hedeflerinden bir tanesi olarak coğrafi olarak pazar genişliğini artırmak istemektedir.

Şirket 2024’ün ilk çeyrek sonuçlarına göre geçen yılın aynı dönemine göre cirosunu 5% artırmayı başarırken FAVÖK tarafında 6%’lık bir daralma meydana geldi. 

Özellikle Ukrayna ve Rusya pazarında savaş nedeniyle hacimsel daralma şirketin mali tablolarına etkisini negatif olarak gösterdi.

Şirketin F/K çarpanı 5,49 iken FD/FAVÖK çarpanı 5,63 olarak gözüküyor. Hem içecek sektöründe hem de hazır tüketim ürünleri ve gıda sektöründe en makul çarpanlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. 

Satış Hacmi Büyüdü, Riskler Devam Ediyor

Şirketin satış hacmi, geçen senenin aynı dönemine göre 0,9% arttı. Mart ayı verilerine göre ise geçen yılın Ocak-Mart tarihinde 27,1 (mhl) satış hacmi gerçekleştiren şirket, 2024’ün aynı dönemine göre 27,5 (mhl) satış hacmi gerçekleştirdi.

Rusya tarafında geçen yıl daralan pazar 2024’ün ilk çeyrek sonuçlarıyla beraber büyüme gösterdi. 

Yurt dışı operasyonları toplamda geçen yılın ilk çeyreğine göre 12,4%’lük bir büyümeye sahne oldu.

Özellikle Ukrayna ve Rusya arasında gerçekleşebilecek yeni gerilimler risk teşkil ederken, iki ülkenin barış anlaşmasına giden yolda da mali tablolara pozitif etki edebilir.

Elite Naturel Organik Gıda (ELITE)

Şirketin ana faaliyeti meyveleri çiftliklerden son üretime kadar organik tarımla tarım ürünleri ve organik meyve suyu üretimi ve satışını gerçekleştirmektir

ELITE 2023 yılı enflasyon muhasebesi uygulanmış mali tablolara göre satışları 19% daralırken FAVÖK’ü 25% daralma gösterdi. Enflasyon muhasebeli mali tablolarda 2022 yılında 60 milyon TL zarar açıklayan şirket 2023 mali tablolarında 128,7 milyon TL net kâr rakamına ulaştı.

Şirketin F/K çarpanı 32,21 olurken FD/FAVÖK çarpanı ise 24,99 olarak görünüyor. Gıda ve İçecek sektörü için çarpanları rakiplerinden daha pahalı gözükmekte. 

Şirket piyasa değeri küçük ve ihracatçı bir konumda olmasından dolayı pazar payını artırmak için yatırımlar yapmaktadır. 

Yatırımlar ve Geleceğe Bakış

Şirket organik hammadde tedariğinde kendi kendine yeter duruma gelebilmek için İç Anadolu ve Akdeniz’de 4 bin dönümlük bahçe tesisi yatırımı planlamaktadır. İlk aşama olarak Adana’nın Yumurtalık ilçesinde 609 bin m2 arazinin devrini alabilmek Adana Orman Bölge Müdürlüğünden devir alınmıştır. Şirket üst hakkın izin alınması içinde Orman Genel Müdürlüğünden sonuçların gelmesini beklemektedir.

Şirket meyve işleme kapasitesini artırmak adına işleme kapasitesini saate 15 tona çıkartacak yatırım planlamaktadır. Şirket yatırımın 2024’ün 3. çeyreğinde tamamlanmasını beklemektedir.

Ar-ge çalışmaları kapsamında dondurularak kurutulmuş yeni bir ürün için deneme amaçlı üretime başlayan şirket ürünün seri üretimi için makine alımını tamamlamıştır.

Şirket ABD tarafında pazarını genişletmek için Dünya’nın en büyük perakendecilerinden Walmart ile anlaşmaya vardı.

Ayrıca şirket ar-ge çalışması gösterdiği bebek maması satışlarına 2024 itibari ile başladı.

İçecek Sektörünün Devleri Yükselişe Hazır mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Fintables, Coca Cola İçecek, Anadolu Efes, Elite Naturel, KAP