Ekonomi ve Finans Haberleri

HSBC, Merkez Bankası Faiz Tahminini Güncelledi

September 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
HSBC, Merkez Bankası Faiz Tahminini Güncelledi

HSBC, Türkiye’de politika faizi için yıl sonu tahminini 30%’dan 32,5% seviyesine yükseltti. Banka, 2023 büyüme beklentisini ise 4,4% seviyesinde tuttu.

Olumlu Gelişmeler Var Fakat Riskler Devam Ediyor 🌈⚠️

Raporda, Türkiye’nin yakın vadeli görünümünün son dört ayda önemli ölçüde iyileştiği belirtiliyor. Yeni ekonomi yönetiminin para ve makro ihtiyati politikaları sıkılaştırdığı ve daha önce alınan düzenleyici tedbirleri gevşetmeye başladığı da vurgulanan noktalar arasında. Ancak rapor, Türkiye’de devam eden risklere de dikkat çekiyor.

Vergi Oranları ve Bütçe Fazlası 📊

Temmuz ayında hükümet, depremin yeniden inşası gibi nedenlerle harcamalarını finanse etmek adına katma değer, özel tüketim, gelir ve kurumlar vergisi oranlarında artışa gitti. Bu sayede bütçe temmuz ve ağustos aylarında fazla verdi. Banka, 12 aylık kümülatif açığın GSYH’nin 3%’ünün altına indiğini belirtiyor.

Şeffaf ve Kurallara Dayalı Politika Yapımı 🛠️

Raporda yeni ekonomi yönetiminin, politika yapımının ileriye dönük olarak daha rasyonel, şeffaf ve kurallara dayalı olacağını vurguladığına yer veriliyor. 

Uyum Süreci ve Kademeli Dengelenme 🔄

HSBC, raporunda Türkiye’nin karşı karşıya olduğu dengesizliklerin (enflasyon, döviz kaldıracı, döviz arzı, merkez bankası rezervleri) büyük olduğunu ve bu sorunları çözmek için zorlu bir uyum süreci gerektireceğini ifade ediyor. Önümüzdeki 12 ay için banka yetkilileri, daha kademeli ve dolayısıyla sınırlı bir ekonomik yeniden dengelenmeyi tercih ettiklerini belirtiyor.

HSBC, Merkez Bankası Faiz Tahminini Güncelledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: HSBC