Borsa Yorumları

Hız Kazanan Piyasaların Kaliteli Temettü Hisseleri

June 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Hız Kazanan Piyasaların Kaliteli Temettü Hisseleri

Son günlerde hisse yatırımcılarının keyfi yerinde; S&P 500 temettülerin yeniden yatırılmasıyla yılbaşından bu yana 12,1% yükseldi. 

Tabii bu görünüme tarihsel perspektiften baktığımız zaman, teknolojideki rallinin geçen seneki 18%’lik düşüşten bir toparlanma olduğunu unutmamak gerek. 

👀 Tam da bu noktada şu an borsaya başka yaklaşımların da olabileceğini hatırlatmak için mükemmel bir zaman. Genter Capital Management başkanı Daniel Genter’a göre, “şu anda cazip olan şey, bu ralliye atlamak değil, yüksek temettüleri olan düşük değerli şirketlere bakmak.

Genter, AT&T’yi (T) örnek göstererek, hissenin ileriye dönük fiyat-kazanç oranının çok düşük olduğunu ve 7%’nin üzerindeki temettü kazancının beklenen nakit akışıyla iyi bir şekilde desteklendiğini belirtti.

🚀 Ned Davis Research analistleri Ed Clissold ve Thanh Nguyen da, “2023’te borsa için genel temanın, 2022’de düşük performans gösteren piyasa değeri yüksek (mega cap) hisselerin geri dönüşü olduğunu” belirtiyor. 

Bu, bir yatırımcının S&P 500’e oynamaya devam etmekten fayda sağlamayacağı anlamına gelmiyor ancak 500 hisse senedinden oluşan sermaye ağırlıklı bir endeksin düşündüğünüz kadar çeşitlendirilmiş olmadığını ifade ediyor.

NDR’ye göre, S&P 500’ün en büyük beş şirkete ayrılan yüzdesi, 1973’ten bu yana görülen en yüksek oran. Hatta, Mayıs ayına kadar S&P 500’deki hisselerin 24,5%’i endeksten daha iyi performans gösterdi.

Bu da nakit akışıyla iyi bir şekilde desteklendiği görülen yüksek temettü getirili hisselere oynamanın, yatırımcıların geçen yıl yaşadığımız türden bir volatiliteyi atlatmalarını nasıl kolaylaştırabileceğini ima ediyor diyebiliriz. 

AT&T’den bahsederken Genter, şirketin değerlemesinin kısmen pahalı satın almalar geçmişinden kaynaklanan “kara bulutlar” nedeniyle cazip olduğunu söyledi. Ki bu satın almalar, 2021 ve 2022’de WarnerMedia’nın Discovery ile birleştirilerek Warner Bros Discovery (WBD) birleşmesi de dahil olmak üzere şirket bölünmeleriyle (spin-off) sonuçlanmıştı. 

Genter, piyasanın AT&T yönetimini dersini öğrendiği ve rakibi Verizon’a (VZ) karşı güçlü bir şekilde konumlandığı için yeterince takdir etmediğini de belirtti.

Ayrıca Genter AT&T’nin yüksek temettü getirisinin “oldukça yüksek bir serbest nakit akışıyla desteklendiğini” ekledi.

Dilersen aşağıda AT&T örneğine paralel, serbest nakit akışı ve temettü ödemeleri yüksek şirketleri inceleyebilirsin:

  • LyondellBasell Industries (LYB)
  • VF (VF)
  • Verizon Communications (VZ)
  • International Paper (IP)
  • 3M (MMM)
  • Oneok (OKE)
  • Williams (WMB)
  • Kinder Morgan (KMI)

Hız Kazanan Piyasaların Kaliteli Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch