Analist Notları

Hisselere Teknik Bakış: Altın Kesişim vs Ölüm Kesişimi

Hisselere Teknik Bakış: Altın Kesişim vs Ölüm Kesişimi
Google News Icon Takip Et

Bazen yatırımlarımızda hisse seçimimiz doğru olsa bile alım veya satım zamanlarında doğru kararlar veremediğimiz için birçok fırsatı da kaçırabiliriz.

💡 Çoğu zaman ise doğru alım ve satım seviyelerini belirleyebilmek için teknik analize başvururuz ve teknik analiz sayesinde grafiklerde oluşan verileri kullanarak hisse senetlerinin hareketi hakkında fikir yürütebiliriz. 

Teknik analizde kullanılan yaygın indikatörlerden olan Altın Kesişim ve Ölüm Kesişimi, birbirine zıt iki kavram olarak karşımıza çıkıyor. 

Altın Kesişim, ileride uzun vadeli bir boğa piyasasını işaret ederken Ölüm Kesişimi ise uzun vadeli bir ayı piyasasının sinyalini veriyor.

📈📉 Her iki kesişimde de kısa vadeli hareketli ortalama (genellikle 50 günlük hareketli ortalama) ve uzun vadeli hareketli ortalama (genellikle 200 günlük hareketli ortalama) kesişimleri, yatırımcılara uzun vadeli yeni bir trendin başladığına ilişkin ipucu sunuyor.

Hareketli ortalamanın ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını öğrenmek istersen burayı inceleyebilirsin. 👀

Özetlemek gerekirse;

  • Altın Kesişim, hisse veya endeks üzerinde ileride uzun vadeli bir yükselişi işaret ederken Ölüm Kesişimi, uzun vadeli bir düşüşün sinyalini verir.
  • Kesişimlerin yüksek hacim ile gerçekleşmesi yatırımcılara daha güçlü ve güven verici bir ipucu sunar.
  • Kesişim gerçekleştikten sonra uzun vadeli hareketli ortalama, güçlü bir destek veya direnç seviyesi olarak kabul edilir.

🏆 Altın Kesişim Nasıl Gerçekleşir? 

Altın Kesişim, bir hisse senedi grafiğinde 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması durumunda meydana gelir. Bu kesişimin gerçekleşmesi yükseliş sinyali olarak kabul edilir ve yukarı yönlü bir trendin başladığı beklentisiyle yatırımcılar tarafından bir alım sinyali olarak yorumlanır. Formasyona göre 50 günlük hareketli ortalama olarak kabul edilen kısa vadeli ortalama, kesişime kadar 200 günlük uzun vadeli ortalamadan daha hızlı yükselme eğilimi gösterir.

☠️ Ölüm Kesişimi Nasıl Gerçekleşir?

Altın Kesişimi’nin tersine; 50 günlük kabul edilen kısa vadeli hareketli ortalamanın 200 günlük uzun vadeli hareketli ortalama seviyesini aşağı kesmesiyle oluşur ve hissede geri çekilme sinyalinin habercisi niteliğindedir. Altın Kesişimi’nde olduğu gibi kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamadan daha hızlı hareket etme eğilimindedir ve bu durumda 200 günlük olarak kabul edilen uzun vadeli hareketli ortalama yatırımcılar tarafından güçlü bir direnç seviyesi olarak izlenir. 

🤔 Ölüm Kesişimi Bir Fırsat Olabilir mi?

Ölüm Kesişimi, yatırımcılara ayı piyasasının başladığı ve fiyatların geri çekilebileceği uyarısını verirken yeni pozisyon almak isteyen yatırımcılar için alım sinyali olarak değerlendirilebilir. Yatırımcılar genellikle hisse fiyatları geri geldiğinde daha fazla alım yaparak hisse değerinin gelecekte artacağını öngörerek bu geri çekilmeyi fırsat olarak değerlendirir. Ancak hisse fiyatının düşmesini tetikleyen bir çok sebep olabilir. Yine de bu durum hissenin güçsüzleştiği anlamına gelmez, kimi zaman da piyasanın zayıfladığı ve satışların genele yayıldığı bir ortam anlamına da gelebilir. Piyasa düzeldiğinde hisse değer kazanabilir. Eğer bu geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilirse yatırımcılar getirilerini artırabilir. 

İnceleyelim: 2022-2023 Nasdaq Composite 📊

Örnek olarak incelemek gerekirse; Nasdaq Composite endeksine ait grafikte 50 (mavi) ve 200 (mor) günlük hareketli ortalamaların kesişimleri takip ediliyor.

2022 Şubat ayında kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altında seyretmesi ile Ölüm Kesişimi oluşurken endekste geri çekilme izleniyor.

2023 Mart ayına geldiğimizde ise uzun vadeli hareketli ortalamanın altında seyreden kısa vadeli hareketli ortalama yükselerek uzun vadeli hareketli ortalama seviyesinin üstüne yerleşiyor ve Altın Kesişim ile birlikte yükseliş hareketinin öncü sinyalini veriyor.

Hisselere Teknik Bakış: Altın Kesişim vs Ölüm Kesişimi

Altın Kesişim Sinyali Veren Hisseler

Hisselere Teknik Bakış: Altın Kesişim vs Ölüm Kesişimi

Ölüm Kesişimi Sinyali Veren Hisseler

Hisselere Teknik Bakış: Altın Kesişim vs Ölüm Kesişimi

Sonuç olarak, Altın Kesişim ve Ölüm Kesişimi, yatırım kararlarında dikkat edilen indikatörlerden biridir. Altın Kesişim yukarı yönlü bir trend dönüşümüne işaret ederken, Ölüm Kesişimi aşağı yönlü bir trendin başlayabileceğini işaret eder. Bu iki kesişim, yatırımcılara alım ve satım zamanı belirlemede yardımcı olur.

⚠️ Her indikatörde olduğu gibi kesişimler de geçmiş fiyat hareketlerini baz alarak geleceğe ilişkin tahmin yürütebilememize yardımcı olur. Tek başına bir indikatör kesin bir sonuç içermez ve daha sağlıklı sonuçlar için diğer indikatörlerle birlikte değerlendirilmesi gerekir. Diğer yandan piyasayı etkileyebilecek olası haber akışları da indikatörlerin sağlıklı çalışmasını engelleyen bir unsur olduğu için yakından takip edilmelidir. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investopedia, Finviz, Investing