Borsa Yorumları

Her Şeye Rağmen Yükselen O Perakende Hissesi!

November 14, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Her Şeye Rağmen Yükselen O Perakende Hissesi!

Bu yıl ayı piyasası borsadaki şirketlerin piyasa değerlerinden trilyonların buharlaşmasına neden olurken, hem büyüme hem de defansif hisselere darbe vurdu. Ancak bazı hisseler bu dönemi yara almadan atlatmakla kalmadı, aynı zamanda “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterdi. 

Elizabeth Suzuki liderliğindeki Bank of America analistlerinin 9 Kasım tarihli bir bilgilendirme notunda, “Yılbaşından bugüne S&P 500 20% ve S&P 500 Perakende Endeksi 35% düşerken herhangi bir perakende hissesinin bu ortamda tüm zamanların yükseliş rekorunu kıracağına inanmak güç olabilir.” denildi. 

Ancak bankaya göre, üç otomobil parçası perakendecisi AutoZone (AZO), Genuine Parts (GPC) ve O’Reilly Auto (ORLY) zoru başararak son on günlük işlemlerde kendilerine ait tüm zamanlar yükseliş rekorunu kırdı. Suzuki, hisselerin yılbaşından bugüne kadar toplamda ortalama 22% değer kazandığını belirtti. 

“Sınıfının En İyisi” 

Bu üç hisseden yalnızca biri Bank of America tarafından “AL” notuyla derecelendirildi: O’Reilly Auto. Şirketi, sektör üstü satış büyümesi uzun zaman dilimine yayılmış, “sınıfının en iyisi” otomobil parçası perakendecisi olarak nitelendirdi. 

Missouri merkezli firma, geçen yıla göre 14% artan 9,17 dolarlık hisse başı kâr rakamıyla dikkat çekici bir üçüncü çeyrek kazanç raporu açıkladı. Şirket ayrıca geçen yıla kıyasla 9% artışla 3,80 milyar dolar gelir açıkladı. 

“Güçlü” gelir raporunun ardından Bank of America, 2022 tüm yıl ile 2024 tüm yıl arası beklentilerini yükselterek “SÜREGELEN SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” tahmininde bulundu.

O’Reilly hisseleri 10 Kasım tarihinde biraz düşüşle gördüğü 843,85 dolarlık kapanış rakamından önce 848,65 dolar ile son 52 haftanın en yüksek işlem seviyesini yakaladı. Hisse bu yıl 20%’den fazla değer kazanmasına rağmen, Bank of America’nın öngörüsü hisse değerindeki “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesinin devam edeceği yönünde. 

Banka hissenin 12 aylık fiyat hedefini, 10 Kasım kapanış rakamının 9% üzerinde yani 920 dolar olarak belirledi. FactSet verilerine göre, analistlerin de beğenisini kazanan bu hisse için analistlerin 71%’i “AL” notu veriyor. 

Defansif Bir Sektör!

O’Reilley’in bu yıl gösterdiği “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS”ın nedenlerinden biri, otomobil parçaları sektörünün korunaklı olması olabilir.

Bank of America, otomobil yedek parça hisselerinin temel tüketici ürünleriyle ilişkili olan sektörlerden biri olduğuna ve bunun da sektörü, ”ihtiyaç odaklılığı” nedeniyle doğal olarak daha korunaklı hale getirdiğine inanıyor. 

Suzuki, “Bu korunaklı sektörde hizmet sağlayan (ya da profesyonel servis istasyonlarına parça sağlayan), pazar payı kazanımları bölünmüş otomobil yedek parça piyasasındaki konumunu sağlamlaştırmış ve geçici karşıt rüzgarların potansiyel etkilerini hafifletecek şekilde iş çeşitliliğine sahip olan şirketler için değer kazanmanın kaçınılmaz olduğu görüşündeyiz.” ifadelerini kullandı.

Her Şeye Rağmen Yükselen O Perakende Hissesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC