Borsa Haberleri

HEKTAŞ Sermaye Artırımı Ne Zaman? Bedelli, Bedelsiz Nasıl Gerçekleşecek?

October 11, 2022 • 4 dakika okuma süresi
HEKTAŞ Sermaye Artırımı Ne Zaman? Bedelli, Bedelsiz Nasıl Gerçekleşecek?

Hayvan sağlığı için geliştirilen özel ilaçlar, yemler, bitki koruma ve besleme ürünleri üreten Hektaş (HEKTS)’ın, geçtiğimiz hafta bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı SPK tarafından onaylanmıştı. Bu hafta başlayacak olan sermaye artırımı sürecine gelin, birlikte bakalım!

Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleştirilecek?

HEKTAŞ, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 860 milyon TL olan mevcut sermayesini 2 milyar 530 milyon TL’ye çıkaracak.

Sermaye artırımının 1 milyar 290 milyon TL’lik kısmı %150 bedelli sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirilecek olup 380 milyon TL’lik kısmı ise %44 oranında bedelsiz artırım olarak gerçekleşecek. 

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

HEKTAŞ %150 oranında bedelli ve %44 oranında bedelsiz sermaye artırımı 12 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı 26 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Ayrıca bakınız: Hektaş Hisse Yorum!

Sermaye Artırımına Katılmak İçin Son Tarih Var mı?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, en geç 12 Ekim tarihinde HEKTAŞ hissesine sahip olmalılar.

Sermaye Artırımına Katılmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bedelsiz sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcıların öncelikle en geç 12 Ekim tarihinde mevcutta HEKTAŞ (HEKTS) hisselerine sahip olması gerekir.

Bedelli sermaye artırımı için yatırım hesabında, her hisse başına 1,5 TL katılma payı ödemesi için yeterli bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

12 Ekim tarihinde Midas yatırım hesabında HEKTS hissesine sahip olan kullanıcılar, %150 oranında HEKTS.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını yatırımlarında görecekler. 

Bir örnek vermek gerekirse:

11 Ekim günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet HEKTS hissesi olan yatırımcı, 12 Ekim tarihinde 10 Adet HEKTS.R rüçhan kuponuna sahip olacaktır. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilirsin veya takas gününü bekleyerek 14 Ekim günü haklarını kullanarak 15 adet Hektaş hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de 1 adet HEKTS hissesi için 1,5 TL katılma payı tutarını 26 Ekim tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen (adet * 1,5) TL pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde Midas, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adeti Ne Olacak?

1 adet Hektaş (HEKTS) hissen, %44,18 bedelsiz gerçekleştiğinde 0,4418 adet ek hisse adedine daha sahip olacaksın. Ayrıca %150 bedelli sermaye artırımına katılman durumda da ek 1,5 adet hisseye sahip olacaksın.

Böylece 1 adet olan hissen bedelli ve bedelsiz sermaye artırımları sonrasında toplamda 2,9418 adet olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken, sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş gerçekleşir.

HEKTAŞ Sermaye Artırımı Ne Zaman? Bedelli, Bedelsiz Nasıl Gerçekleşecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı