Borsa Yorumları

Hedge Fonları, 1. Çeyrekte Bu Hisselerdeki Pozisyonlarını Artırdı

May 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Hedge Fonları, 1. Çeyrekte Bu Hisselerdeki Pozisyonlarını Artırdı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan son resmi belgeler, hedge fonların yılın ilk çeyreğinde finans ve teknoloji hisselerine ağırlık verdiğini gösteriyor.

Morgan Stanley yakın tarihli bir raporunda, en büyük pozisyon artışı görülen hisseleri bulmak için büyük yatırımcılar tarafından SEC’ye yapılan en son 13F başvurularını incelemiş. Stratejist Todd Castagno, bunun oyunun önüne geçmek isteyen yatırımcılar için faydalı olabileceğini belirtti:

Yüksek işlem hacimleri, yatırımcıyı çekmek daha zor olabileceğinden aşırı değerlenme ve artan volatilite riskini beraberinde getirirken, aşırı kalabalık hisselerden kaçınmak, yatırımcılara güçlü temellerle eşleştirildiğinde bir değer yakalama fırsatı sağlayabilir.

Castagno, son çeyrekte hedge fonların portföy dağılımlarını sağlık hizmetlerinden uzaklaşarak teknoloji ve finans sektörlerine doğru kaydırdıklarını vurguladı. Bununla birlikte, hedge fonlar en fazla sağlık hizmetleri, tüketici ürünleri ve sanayi sektörlerindeki hisselere ağırlık vermeye devam etmiş.

İşte hedge fonlar arasında geçen çeyrekte en büyük pozisyon artışlarını gören hisseler:

  • Universal Health Services (UHS)
  • Bath & Body Works (BBWI)
  • Alaska Air Group (ALK)
  • Etsy (ETSY)
  • TPG (TPG)
  • DXC Technology (DXC)
  • Avis Budget Group (CAR)

🏥 Hastane yönetim şirketi Universal Health Services 2,7%’lik pozisyon artışıyla listeye giren sağlık isimlerinden biri oldu. Hisse, bu yıl 17%’nin üzerinde değer kazandı.

Bu haftanın başlarında UBS, Universal Health Services’in “NÖTR” notunu “AL” seviyesine yükseltti. Analist A.J. Rice, “UHS’in segmentte uzun vadeli 3%-4% hacim büyümesi trendine geri dönmesini bekliyoruz. Fiyatlandırma da güçlü kalmalı, bu da hacim tarafındaki yoldaki tümsekleri telafi edecektir.” yorumunu yaptı. 

🧼 Hedge fonlar son dönemde perakendeci Bath & Body Works’teki pozisyonlarını da 2,5% artırdı. Geçtiğimiz hafta JPMorgan, şirketin istikrarlı gelir artışını gerekçe göstererek hissenin “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” notunu “NÖTR” seviyesine taşıdı. Bath & Body Works hisseleri, bu yıl şimdiye kadar 12% artış gösterdi.

✈️ Havayolu taşıyıcısı Alaska Air Group da ilk çeyrekte hedge fon pozisyonlarının 1,5% oranında arttığını gördü. Hisse, bu yıl sektördeki karmaşaya rağmen şimdiye kadar 11%’den fazla artış gösterdi.

Wolfe Research de geçtiğimiz hafta Alaska Air’in notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine taşıdı: 

ALK, Batı Yakası’nda hızlanan kurumsal toparlanma, gelişen rekabetçi kapasite ve düşük bölgesel jet yakıtı fiyatlarıyla birlikte ortaya çıkan birkaç rüzgarla karşı karşıya. Sonuç olarak, hisse başına kâr artışının ve cazip bir değerlemenin uygun bir kombinasyonunu görüyoruz.

Hedge Fonları, 1. Çeyrekte Bu Hisselerdeki Pozisyonlarını Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC