Borsa Yorumları

Hedef Fiyatlarına Göre Bu Hisseler 20% Yükselecek – Jefferies

February 12, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Hedef Fiyatlarına Göre Bu Hisseler 20% Yükselecek – Jefferies

Jefferies’e göre, performans açısından yıldız isimlerin gerisinde kalan tüm hisseler illa kaybetmeye mahkum olmak zorunda değil. 

Son dönemlerde açıklanan güçlü ekonomik veriler borsaları yeni zirvelere taşıdı ve  S&P 500, geçen haftayı 5.000 seviyesinin üzerinde tamamladı. Tahmin edersin ki S&P 500’ün bu güçlü performansının arkasında teknoloji devleri başta olmak üzere piyasa değeri büyük isimler yer aldı.

Ancak piyasalardaki boğa rallisine rağmen bazı isimler geride kaldı. Jefferies’in küresel kantitatif strateji başkanı Desh Peramunetilleke, ocak ayında teknolojiye yakın hisselerin daha iyi performans gösterdiğini; emlak ve otomobil gibi konjonktürel sektörlerin ise geride kaldığını belirtti.

✍️ Analist, “ABD için yumuşak iniş beklentisi ve düşen enflasyon geçen yılın son çeyreğinde hisselerin güçlü bir yükseliş eğilimi yakalamasına yol açtı. Küresel hisse değerlemeleri pandemi yılı dışında son zamanlarda hiç bu kadar zengin olmamıştı. Ancak, zengin değerlemelerin çoğu ABD’de yoğunlaşıyor.” diyor. 

Hisseler genel olarak adil değerlemenin üzerinde işlem görüyor olsa da Peramunetilleke birkaç iddialı “geri dönüş adayının” mevcut seviyelerinden en az 20% getiri sağlayabilecek bir pozisyonda olduğunu belirtiyor.

Söz konusu adaylar kapsamında Jefferies’in kriterlerine göre, hisselerin ABD’de listelenmiş olması ve piyasa değerlerinin en az 2 milyar dolar olması gerekiyor. 

💡 Ayrıca son 12 ayda negatif getiriye sahip olmaları ve ardından önümüzdeki 12 ay için 80%’in üzerinde bir isabet oranıyla (veya mevcut fiyat-kazanç oranına göre pozitif getiri olasılığıyla) 20%’lik bir getiri potansiyeline sahip olmaları da listeye girmeleri için gereken bir faktör.  

İyi kârlılığa sahip cazip bir değer sunan isimleri bulmak için bu kriterleri izleyen Peramunetilleke’nin listesine giren isimleri birlikte inceleyelim:

  • Hershey (HSY)
  • General Motors (GM)
  • Five Below (FIVE)
  • Kinder Morgan (KMI)
  • Starbucks (SBUX)
  • eBay (EBAY)
  • United Airlines Holdings (UAL)

🍫 Analistin favorileri arasında yer alan Hershey, son 12 ayda yaklaşık 17% değer kaybetti. Çikolata ve şekerleme üreticisinin hisselerini izleyen analistlerin çoğu HSY’yi “TUT” olarak değerlendirirken, konsensüs hedef fiyat ise hissede 8% artış ima ediyor. 

Hershey hisseleri, şirketin analist beklentilerini aşan düzeltilmiş dördüncü çeyrek kârını açıklamasının ardından geçen hafta 4% yükseldi. Ancak hisse, haftanın son işlem gününde bu kazancın büyük bir kısmını kaybetti. 

AllianceBernstein, ocak ayında cazip değerleme ve süregelen üst düzey büyümeyi gerekçe göstererek hissenin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine taşımıştı.

Analist Alexia Howard, “Hershey, kategorideki satış büyümesini sürdürmek için fiyatlandırma gücüne ve inovasyon yeteneklerine sahip, ayrıca portföyün diğer bölümleri (ve potansiyel olarak daha fazla satın alma) muhtemelen hacim büyümesini destekleyecektir.” yorumunu yaptı. 

🚙 Peramunetilleke’nin dikakt çektiği bir diğer hisse de otomobil üreticisi General Motors. Detroitli araç devi, son bir yılda 7% geriledi. 

GM’i izleyen analistlerin çoğunluğu, hisse için yaklaşık 28%’lik bir artış ima eden konsensüs hedef fiyatla hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor. 

General Motors’un dördüncü çeyrekteki kâr ve gelir artışının ardından Morgan Stanley, hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korudu. Analist Adam Jonas, eş zamanlı olarak hedef fiyatını 43 dolara yükselterek GM’de 11% artış beklediğini ima etti. 

🛍️ Peramunetilleke ayrıca Five Below’u da potansiyel bir geri dönüş adayı olarak görüyor. İndirimli perakendecinin hisseleri son 12 ayda 7% geriledi.

Analistlerin hisse için belirlediği ortalama hedef fiyat, FIVE’ın 17% artacağını ima ederken, Wall Street’in tamamı hisse için oldukça iyimser. 

Öyle ki, geçtiğimiz ay Citi Five Below’un “AL” notunu yineledi ve “FIVE’ın güçlü tatil kazançları ve güçlü yeni mağaza verimliliği, perakende sektöründeki en cazip isimlerden biri olduğuna inandığımız cazip büyüme hikayesine güvenmemizi sağlıyor.” yorumunu yapmıştı.

Hedef Fiyatlarına Göre Bu Hisseler 20% Yükselecek - Jefferies

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC