Haziranın Son İşlem Haftasında Borsalar Yatay

June 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Haziranın Son İşlem Haftasında Borsalar Yatay

Geçen haftaların artılı eksili volatil seyrinin ardından borsalar haftanın ilk işlem gününe yatay başladı. 

Pazartesi açılışta Dow Jones 0,01% artarken, S&P 500 0,08% ve Nasdaq 0,17% düştü. 

📍 Ne oldu? 

Teknoloji hisselerinin öncülüğündeki piyasa rallisi geçen hafta durakladı. Nasdaq 1,44% düşerek sekiz haftalık kazanç serisini bozarken, S&P 500 1,01% gerileyerek beş haftalık artış eğiliminin sonuna gelmiş oldu. 

🔎 Ne dediler?

Bensignor Investment Strategies analisti Rick Bensignor, “S&P 500 ve Nasdaq, son birkaç aydır görülen önemli yükselişin ardından nihayet bir miktar kâr alımı gördü.” siyor.

Ancak Bensignor, piyasaların yılın ilk yarısında hala parlak bir seyir izlediğine dikkat çekiyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq yılbaşından bu yana yaklaşık 29%, S&P 500 ise 13%’ün üzerinde değer kazandı.

❗️Buraya Dikkat

Yatırımcıların gözü, Rusya’da hafta sonu özel bir askeri grup tarafından kısa süreli bir isyanın yaşandığı Avrupa’da olacak. Söz konusu duruma ilişkin belirsizlik muhtemelen piyasalardaki gerginliğin de devam etmesine neden olacak.

📊 Hisse Hareketleri

Tesla (TSLA) Goldman Sachs’in de diğer Wall Street bankalarının izinden giderek şirketin notunu “NÖTR”e indirmesiyle açılışta 1,9% geriledi. 

Moderna (MRNA) UBS’in “AL” notuyla açılışta 2,5% değer kazandı. Banka, şirketin mevcut değerlemesinin diğer aşıların sağlayacağı olası artışı fiyatlandırmadığını düşünüyor. 

Lucid (LCID), Aston Martin ile yaptığı batarya sistemleri anlaşmasıyla 12% ralli yaptı.

Alphabet (GOOGL) UBS’in şirket notunu “NÖTR”e indirmesiyle 1,4% geriledi. Banka, teknoloji devinin yeni arama motoru rekabeti ve üretici yapay zekâ rekabetinden kaynaklanan yakın vadeli gelir sorunlarıyla karşı karşıya olduğu konusund yatırımcıları uyarıyor. 

Haziranın Son İşlem Haftasında Borsalar Yatay

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC