Bültenler

Hazine Tahvili Getirileri Yükseldi, Borsalar Ekside

October 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Hazine Tahvili Getirileri Yükseldi, Borsalar Ekside

ABD borsaları, dün Hazine tahvili getirilerinin son 16 yılın en yüksek seviyelerini görmesiyle keskin bir düşüşle kapandı. Öte yandan yatırımcılar yeni kurumsal bilançoları sindirdi ve jeopolitik endişeler de Orta Doğu’daki şiddetin tırmanmasıyla piyasa duyarlılığını artırdı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,62%, S&P 500 1,34% ve Dow Jones 0,98% geriledi.

Analist Yorumu 

Yatırımcılar dün üçüncü çeyrek bilançolarını değerlendirirken, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir savaşa yol açabileceğine dair endişeleri bertaraf etmekte zorlandı. Piyasalar bir yandan da artan Hazine tahvili getirilerinin hisseler üzerinde yarattığı baskıyla karşı karşıya kaldı. 

30 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 4,2 baz puan artışla 4,993%’e yükselirken, 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi de 5,6 baz puan artışla 4,902%’ye ulaştı.

Guggenheim Investments’dan Matt Bush, bu yıl ekonomiye yardımcı olan; para politikası sıkılaştırmasını dengeleyen mali açıktaki genişleme, enflasyondaki soğuma ve tüketiciler ve işletmeler için nakit stokları gibi oldukça büyük bazı faktörler olduğunu belirtiyor:

“Ancak tüm bu faktörler raf ömürlerinin sonuna doğru ilerliyor. Bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde ekonominin yavaşladığının ve para politikasının etkili olduğunun daha açık hale geleceğini düşünüyoruz. Piyasa bunun giderek daha fazla farkına vardıkça, daha fazla faiz indirimi beklentisinin piyasada fiyatlanmaya başladığını göreceğiz ve uzun vadeli faizlerin düştüğünü göreceğiz.” 

Öte yandan piyasaların radarında bilançolar yer almaya devam etti. Procter & Gamble (PG) , Morgan Stanley (MS) ve U.S. Bancorp (USB) dün açılış zilinden önce rakamlarını sunanlar arasında yer alırken, Netflix (NFLX), Tesla (TSLA) ve Lam Research (LRCX) kapanıştan sonra takip edilen isimler oldu.

Navellier & Associates başkanı ve kurucusu Louis Navellier, “Bilanço sezonunun yalnızca 10%’unu geride bıraktık ve şu ana kadar çok iyiyiz. Ancak hisseler henüz güçlü ilk sonuçlara tepki vermedi.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. İsrail-Hamas arasındaki savaştan kaynaklı jeopolitik endişelerin devam etmesi

2. Hisselerin 10 yıllık Hazine tahvili getirisindeki artışa verdiği tepkiler

3. Karışık bilançoların sindirilmesi

4. Piyasalarda görülen satış dalgası

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Sanayi, Ham Madde, Emlak, Finans, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Morgan Stanley (MS) hisseleri, bankanın üçüncü çeyrekte yatırım bankacılığı segmentindeki zayıflık sebebiyle kârında 10% düşüş açıklamasıyla 7,6% ekside kapandı.

Procter & Gamble (PG) fiyatlarda yaptığı artışla mali ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde rakamlar açıkladı ve 2,5% yükseldi. 

United Airlines (UAL) İsrail-Hamas savaşı sebebiyle askıya alınan uçuşlar ve artan yakıt maliyetlerini dördüncü çeyrek bilançosu üzerinde olumsuz bir etkiye yol açabileceği açıklamasının ardından dünü 9,7% düşüşle tamamladı. 

Spirit Aerosystems Holdings (SPR) hissesi, şirketin üretim istikrarını desteklemek amacıyla Boeing (BA) ile bir anlaşmaya vardığı açıklamasıyla dün 23,2% ralli yaptı. 

Hazine Tahvili Getirileri Yükseldi, Borsalar Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı