Borsa Yorumları

Havacılık Sektöründe Uçuşa Hazır Bir Hisse!

December 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Havacılık Sektöründe Uçuşa Hazır Bir Hisse!

Goldman Sachs’a göre hava taşımacılığındaki toparlanma ve artan talebi karşılamak için uçak sayısını artırma ihtiyacı nedeniyle Boeing (BA) gelecek yıl büyük gelir elde edebilir. 

Analist Noah Poponak uçak üreticisi ve savunma sanayiinde yüklenici olarak da faaliyet gösteren Boeing’i 2023 arefesinde uzay ve havacılık sektöründeki favori hissesi olarak gösterdi. Analist çarşamba günü kaleme aldığı bir müşteri bilgilendirme yazısında hava trafiğindeki toparlanmayla birlikte Boeing’in daha çok uçak siparişi alacağını belirtti. 

Poponak yazısında, “Boeing için ve şirketin tedarik zinciri için azımsanmayacak miktarda döngüsel ve uzun vadeli seküler yükselişler öngörüyoruz” ifadelerini kullandı. “Havacılık ve uzay sektörünün satış sonrası ürün ve hizmetler bölümü, sanayi sektöründeki en iyi iş kollarından biri. Destekleyici rüzgarları arkasına alan “business jet” yapısal olarak daha iyi hale geldi.” 

Bu tabloya karşısında yapılan değerlendirmelere göre, büyük ticari uçak talebi gücünü koruyabilir ve yeni sipariş adetleri rekor seviyelere yaklaşabilir. Analist yazısında, tedarik kısıtlamalarının devam ettiğini ancak bu meselelerin “üretim oranlarında uzun vadeli artışı destekleyecek şekilde sıkı bir arz/talep dengesi” oluşturacağından dolayı bazı üreticiler için iyiye işaret olabileceğini belirtti.

Poponak’a göre Boeing, 2025 itibarıyla serbest nakit akışında yaşanabilecek, hisse başına 20 dolar seviyesinde bir normalleşmeden de fayda sağlayabilir. 

Analist, “Nakit akışı olumluya dönmüş durumda ve önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacak. Boeing bunun dışında hem varlık artırımına gitti hem de ulaşım sürelerini kısaltabilecek yeni bir uçağı geliştirme sürecini kısa vadede tamamlamak üzere” dedi. 

Piyasa geneliyle kıyaslandığında Boeing hisseleri bu yıl yalnızca 7% değer kaybetti. Goldman Sachs’ın belirlediği 242 dolarlık fiyat hedefi, hissenin salı günkü kapanış fiyatının üzerine 29%’luk bir ralli yapabileceğine işaret ediyor.

Havacılık Sektöründe Uçuşa Hazır Bir Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC