Borsa Yorumları

Havacılık Sektöründe Öne Çıkan Şirketler!

January 9, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Havacılık Sektöründe Öne Çıkan Şirketler!

Hayatın normal akışında devam ederken birden pandemi zamanları hiç aklınıza geliyor mu? Ülke sınırlarının kapandığı, değil başka bir ülke, kapının önüne adım atmamızın yasaklandığı…

Sahi çok zor bir süreçten geçtik ve halen tam olarak bitti mi emin de değiliz.

Yine de en zorlu kale olan Çin’deki kısıtlamaların da kaldırılmasıyla birlikte içimizde büyük umutlar var. 

Havayolu Şirketleri Uçuşa Hazır mı?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne (IATA) göre, havayolları 2022’de kayıplarını önemli ölçüde azaltmayı başardı ve şimdi 2023’te kârlılığa geri dönmeleri bekleniyor.

IATA, küresel havayolu kayıplarının bu yıl 6,9 milyar dolara ulaşmasını bekliyor; bu, endüstrinin sırasıyla 137,7  dolar ve 42,0 milyar dolar kayıp yaşadığı 2020 ve 2021’e kıyasla önemli bir gelişme.

Havacılık Sektöründe Öne Çıkan Şirketler!

IATA, ileriye dönük olarak havacılık sektörünün pandemi öncesine göre çok daha düşük bir seviyede de olsa kârlılığa dönmesini bekliyor. 2019’daki 26,4 milyar dolara kıyasla kârın gelecek yıl 4,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Kâr marjına bakıldığında – 2024 için 0,6%’lık kâr beklentisi sektörün kat etmesi gereken daha çok yol olduğunu gösteriyor.

Türk Hava Yolları (THYAO)

2022 yılını rüzgar gibi geçiren havacılık sektörü büyüme ivmesi devam ettiriyor. Özellikle dünya genelinde Covid-19 etkilerinin azalmasıyla birlikte turizmde büyük hareketlilik yaşandı. Elbette bu hareketlilikten en çok havacılık sektörü etkilendi.

Türk Hava Yolları bu talebe karşılık vermek ve büyüme hedefini devam ettirmek için 10 bin yeni personel istihdam etmeyi planlıyor. Buna ek olarak 1.100’ün üzerinde pilot, 2 binin üzerinde kabin memuru alarak personel istihdamı için 3,8 milyar dolar yatırım hedefliyor.

2024 yılına kadar dünyanın en değerli 6’ncı havayolu şirketi hedefi olan Türk Hava Yolları Uçak sayısını 427, uçuş noktasını ise 348’e çıkaracak. Buna ek olarak THY’nin alt markası AnadoluJet’in filosu da 67 uçağa çıkacak.

THY’nin en önemli hedeflerinden birisi de 19 adet iştirak şirketlerini kârlı hale getirerek, beş yıl içinde 1 milyar dolara ulaşmak. Ayrıca Turkish Cargo’nun bir alt marka olmaktan çıkıp şirketleşmesi üzerine de uzun süredir çalışmalar yapıyor.

Pegasus (PGSUS)

4,5 yaş ortalamasına sahip 96 uçağıyla Türkiye’nin en genç filosuna sahip olan Pegasus 36’sı yurt içinde, 89’u yurt dışında olmak üzere toplam 47 ülkede 125 noktaya uçuyor.

Buna ek olarak yeni yıl itibariyle İstanbul Sabiha Gökçen’den Bulgaristan’daki 2’nci uçuş noktası olan Filibe’ye uçmaya başladı.

Pegasus Avrupalı uçak üreticisi Airbus şirketinden sipariş etmiş olduğu Airbus A321-251NX tipi uçaklardan en yenisi TC-RDB tescilli Airbus A321 Neo uçağını yıl bitmeden teslim alarak filosuna dahil etti.

Delta Airlines (DAL)

Delta Air Lines, ABD’nin Atlanta, Georgia kentinde kurulmuş bir havayolu şirketidir. Şirket, dünya çapında birçok noktaya uçuşlar ve müşterilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Şirket, ayrıca müşterilerine çeşitli ödeme seçenekleri, konaklama ve ulaşım çözümleri gibi hizmetler de sunmaktadır. Şirketin Eylül 2022 açıklamasına göre Delta’nın tam filosu, hem sahip olunan hem de kiralanan 1.242 ana hat ve bölgesel uçaktan oluşuyor

Delta Air Lines, yeni ‘Delta Sync’ platformu aracılığıyla yolcular için uçak içi eğlence (IFE) deneyiminde büyük bir revizyon planlıyor. SkyMiles üyeleri artık deneyimlerini bir yolculuk yoluyla iyileştirebilecek, her etapta kaldıkları yerden devam edebilecek ve birinci sınıf yiyecek ve içecek siparişi dahil olmak üzere özel avantajlara erişebilecek. 

Bunu başarırlarsa, Delta en büyük ABD taşıyıcıları arasında ilk hamle avantajına sahip olacak. Ücretsiz Wi-Fi kendi başına yeni bir şey olmasa da bu duyurunun kapsamı ve ölçeği, Delta’nın tam bağlantı arayışında önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

Havayolu, T-Mobile ve Delta’nın yeni uydu internet servis sağlayıcısı Viasat ortaklığıyla 2023 yılı sonuna kadar “700’den fazla” uçağa hizmet verecek. Taşıyıcı ayrıca 2024’ün sonuna kadar uluslararası ve bölgesel uçaklara wifi getirmeyi planlıyor, ancak bunun tam olarak kaç uçak gerektirdiğini belirtmedi.

Her yıl risk endeksini derleyen Hamburg merkezli Hava Kazaları Değerlendirme Merkezi (JACDEC) 2022 yılının en güvenli hava yollarını sıraladı. Amerika kıtasında, Jet Blue Westjet ve Delta Airlines en güvenli taşıyıcılar olarak gösteriliyor.  

Delta Air Lines, 2022’nin 3. çeyreğinde toplam gelirinin yıllık 52,67% arttığını bildirdi.

Not: Piyasa değeri olarak Southwest Airlines en büyük havayolu şirketi ancak güncel uçuş iptallerinin çokluğu ve sıklığı sebebiyle burada yer vermeyeceğiz. Uzun yıllar boyunca, Southwest Airlines (LUV) hissesi, kâr etme ve istikrarlı bir hisse senedi fiyatını koruma kabiliyeti nedeniyle sahip olunabilecek en iyi havayolu hisseleri arasında kabul edildi. 2022’nin en yoğun tatil seyahat sezonunda yaşanan bir dizi talihsiz olay, Southwest Airlines’ın kırılmaz gibi görünen operasyonlarında çok sayıda çatlağa neden oldu. Ayrıca güncelde de havayolu kapasitesinin önemli bir göstergesi olan mevcut koltuk millerinin, 2019’un aynı dönemine kıyasla 4. çeyrekte yaklaşık 6% düştüğünü açıkladı. Şirket dördüncü çeyrek için için net zarar bildirmeyi bekliyor.

United Airlines (UAL)

United Airlines Holdings, Inc., iştirakleri aracılığıyla Kuzey Amerika, Asya, Avrupa, Afrika, Pasifik, Orta Doğu ve Latin Amerika’da faaliyet gösteren bir havayolunun holding şirketidir.

Şirketin ana hat filosu, bölgesel filolarına ek olarak, yolcu ve yük taşımacılığından sorumludur. Buna ek olarak, tesis dışında düzenlenen etkinlikler için bakım, yer desteği, eğitim ve ikram dahil olmak üzere ek hizmetler sunar.

United Airlines, 2022’nin üçüncü çeyreğinde şirket, ortalamasının üzerinde yıllık 66,15%’lik gelir artışıyla 12,877 milyon dolara ulaştı.

Havacılık Sektöründe Öne Çıkan Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı