Bültenler

Hastalıktan Daha Beter Tedavi ve TCMB’nin Gelecek Faiz Kararı!

September 16, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Hastalıktan Daha Beter Tedavi ve TCMB’nin Gelecek Faiz Kararı!

Borsa ve Beklentiler

Küresel Depresyon: Dünya bankası küresel devletlerin faiz artırımlarına başlamasıyla 2023’te dünya ekonomisinin bir resesyon ve finansal kriz tehlikesiyle yüz yüze olduğunu söyledi. Bu durumun küresel ekonomik büyümeyi 0,5% yavaşlatabileceğini belirtti.

Tedavi, Hastalıktan Beter: Kötü gelen ağustos enflasyon rakamlarının ardından FED’in daha agresif faiz artırımlarına gitme ihtimali oluşurken, bu daralmanın küresel ekonomi de oluşturacağı negatif etkilerden korkuluyor. 

TCMB’de İndirim Sezonu Devam Edecek mi? Foreks tarafından yapılan ankete göre, TCMB’nin 22 Eylül’de gerçekleştireceği toplantısında faizlerin 50 baz puan daha indirilmesini bekleyenler var. Ankete katılan 15 ekonomistin 6’sı 100 baz puan, 1’i ise 50 baz puan indirilmesini bekliyor. 

Senin için hazırladığımız “En Çok Yükseliş Potansiyeli Olanlar” listesini inceleyerek JPMorgan, Morgan Stanley gibi dünyanın en büyük yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistlerinin 12 aylık ortalama hedef fiyatlarına henüz en uzak kalan hisselere göz atabilirsin.

Hastalıktan Daha Beter Tedavi ve TCMB’nin Gelecek Faiz Kararı!

Nötr: Haftanın son gününde küresel depresyon endişeleriyle birlikte yatırımcı duygusu  “KORKU” bölgesinde seyrini sürdürüyor. 

Hastalıktan Daha Beter Tedavi ve TCMB’nin Gelecek Faiz Kararı!
  • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Netflix (NFLX): Evercore ISI analisti Mark Mahaney, Netflix’in reklam destekli abonelik modelinin “internet sektöründeki en büyük katalizörlerden biri” olarak adlandırdı. Analist ayrıca hisse senedinin notunu da yükseltti. Perşembe günü ise Netflix hissesinde 5%’i aşan  yükseliş gerçekleşti. Kaynak

  • Mark Mahaney, Netflix’in notunu “YÜKSEK PERFORMANS”a yükseltti ve fiyat hedefini 245 dolardan 300 dolara çıkarmıştı.
  • Analist reklam destekli abonelik paketinin, “gelir artışında önemli bir yeniden hızlanma sağlayabilecek” katalizör olduğunu düşünüyor ve bunun henüz mevcut Wall Street tahminlerine veya şirketin değerlemesine dahil edilmediğini düşünüyor.

Steel Dynamics (STLD): Steel Dynamics hissesi geçtiğimiz gün paylaştığı güçlü kâr tahminiyle yükseldi. Şirket söz konusu kârlılığın, şirketin çelik operasyonlarından elde edilen mevcut çeyrekte, ikinci çeyrekten daha düşük olmasına rağmen tarihsel olarak güçlü olmasını bekliyor. Kaynak

  • Rapordan sonra, CFRA analisti Matthew Miller, Steel Dynamics hissesi için “AL” notunu ve 96 dolar fiyat hedefini sürdürdü. Bunu “KAZANAN HİSSE” olarak nitelendirerek, bu yıl için hisse başına kâr tahminini 21,40 dolara çıkardı.

Nordstrom (JWN): Jefferies analisti, Nordstrom’dan alışveriş yapanların daha genç ve daha zengin olma eğiliminde olduğunu ve bu durumun perakendeciyi önümüzdeki aylarda yükselişe geçmek için iyi bir konuma getirdiğini söyledi. Analist, Nordstorm’un “Yüksek gelir tabanı, ekonomik gerilemeler sırasında yapısal bir avantajdır.” dedi. Kaynak

  • Analist Ashley Helgans, Nordstorm hissesi üzerindeki notunu “AL”  notuna yükseltti ve fiyat hedefini 21 dolardan 24 dolara taşıdı. Analistin tezi, firma tarafından yürütülen ve Z kuşağı ve Y kuşağı tüketicilerinin 70%’inin önümüzdeki birkaç ay içinde dolaplarını yenilemeyi planladığını gösteren, 60 yaş üzeri katılımcıların 30%’unun ise dolaplarını yenilemeyi planladığını gösteren bir ankete dayanmaktadır.

Adobe (ADBE): Geçtiğimiz gün Adobe hisseleri 2010’dan bu yana en kötü gününü yaşadı. Hisseler, 17% oranında değer kaybetti. Kaynak

  • Şirket geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, tasarım yazılımı firması Figma’yı yaklaşık 20 milyar dolarlık nakit ve stok değerinde bir anlaşmayla satın alacağını söyledi. 2012 yılında kurulan Figma, ekiplerin gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmasına olanak tanıyan bulut tabanlı tasarım yazılımıdır. Adobe’nin XD programı ile kafa kafaya rekabet eder.
  • Adobe ayrıca mali üçüncü çeyreği için kazançlarını bildirdi. Şirket, analistlerin 3,33 dolar tahminlerini aşarak, düzeltilmiş hisse başına 3,40 dolar kâr bildirirken 4,43 milyar dolarlık analist beklentilerini karşılayan 4,43 milyar dolarlık gelir açıkladı.

Bed Bath and Beyond (BBBY): Bed Bath & Beyond, 2022′nin sonuna kadar 50′den fazla ABD mağazasını kapatacak. Kaynak

  • Zor durumdaki ev eşyaları perakendecisi, mali durumunu istikrara kavuşturmak ve azalan satışları tersine çevirmek için çalışırken yaklaşık 150 aynı adı taşıyan mağazayı kapatacağını söyledi.
  • Şirket ayrıca çalışanlarını işten çıkarıyor ve 500 milyon dolardan fazla yeni finansman sağladı.

FedEx (FDX): FedEx, tam yıl rehberliğini geri çekti ve küresel gönderi hacminde yumuşaklık olarak adlandırdığı şeyin ardından önemli maliyet düşürücü önlemleri açıkladı. Bu maliyet düşürme girişimlerinin bir parçası olarak FedEx, 90 ofis yerini kapatacak, beş kurumsal ofis tesisini kapatacak, işe alım çabalarını erteleyecek, uçuşları azaltacak ve projeleri iptal edecek. Güncellemeler, Wall Street beklentilerinin oldukça altında kalan mali ilk çeyrek kazançlarıyla birlikte geldi. Kaynak

Microsoft (MSFT): ​​İngiltere’nin antitröst gözlemcisi, Microsoft’un 69 milyar dolarlık “Call of Duty” yapımcısı Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili derinlemesine bir soruşturma başlatacağını söyledi.  Kaynak

Hastalıktan Daha Beter Tedavi ve TCMB’nin Gelecek Faiz Kararı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı