Borsa Yorumları

Hangi Biyoteknoloji Hisseleri Yükseliyor?

November 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Hangi Biyoteknoloji Hisseleri Yükseliyor?

Amerika menşeli biyoteknoloji firması Horizon Therapeutics (HZNP), hisselerinin geçen hafta 21% değer kazanmasının ardından küresel bazda en iyi performans gösteren şirketler arasında yer aldı. 

Otoimmün sistemi rahatsızlıkları ve şiddetli enfeksiyon hastalıkları için tedaviler geliştiren şirket, geçen hafta kazanç rakamlarını açıkladı. Tüm yıl bazında 2022 satış beklentisini, 3,59 milyar dolar ile 3,61 milyar dolar arasında olacak şekilde arttırdı. Bir önceki hedef aralığı 3,53 milyar dolar ile 3,6 milyar dolar arasındaydı. 

FactSet verilerine göre, bu hisseyi takip eden analistler şirketin gelecek dönem performansına olumlu bakıyor. Analistlerin 87%’si hisseyi “AL” notu ile derecelendirirken, fiyat hedefi 36% artırılmış durumda. Cuma günkü kapanış seansında 77 dolar civarında işlem görüyordu. 

Horizon Therapeutics ayrıca, 2022 yılı için faiz, vergi ve amortisman giderleri düşülmemiş kazanç hedefini, daha önce açıklanan 1,268-1,318 milyar dolar aralığından 1,32-1,34 milyar dolar aralığına yükseltti. 

Hisse senedi, geçen hafta MSCI Küresel Endeksi’nde meydana gelen 2%’lik düşüşle kendisini gösteren küresel düşüş eğilimine direnç gösterdi.

Ayrıca Abiomed (ABMD), Johnson&Johnson (JNJ) tarafından 16,6 milyar dolara satın alınacağına yönelik geçen hafta başlarında çıkan haberlerin etkisiyle 44,9%’luk en güçlü yükselişini kaydetti. J&J, Abiomed’e hisse başına, pazartesi günkü kapanış fiyatı olan 252,08 doların üzerine 50,7% primli olarak 380 dolar ödemeyi kabul etmişti. Abiomed hissedarlarının, bazı klinik ve ticari dönüm noktalarının aşılması halinde hisse başına 35 dolara kadar nakdi ödeme alma hakkı da bulunuyor.

Hangi Biyoteknoloji Hisseleri Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC