Borsa Yorumları

Haftaya Perakendecilerin Bilançoları Damga Vuracak

May 13, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Haftaya Perakendecilerin Bilançoları Damga Vuracak

Şimdiye kadar hem jeopolitik gerilimler hem de Fed’in faiz anlatısındaki değişiklikler sebebiyle karışık seyreden borsalar, şirket bilançolarından destek almaya devam ediyor. 

Birinci çeyrek bilanço sezonu sona ermeye yaklaşıyor ancak bu hafta, tam da enflasyon verilerinin damgasını vuracağı bir dönemde perakendecilerin öne çıktığı bilançolarla dolu bir beş gün bizi bekliyor.

Şimdiye kadar, S&P 500’de listeli şirketlerin 92%’si bilançolarını açıkladı ve bunlar arasından 80%’i üç aylık sonuçlarında Wall Street tahminlerini aşan rakamlar sundu. 

Dilersen bu haftanın önde gelen bilançolarına yönelik beklentileri, yorumları ve önemli noktaları birlikte keşfedelim:

Salı

🔎 Home Depot (HD) 

Home Depot, tüketicilerin ev tadilatlarına ara vermesine rağmen geçtiğimiz yılın son çeyreğinde beklentileri aşmıştı. Ancak bu yılın ilk çeyreği için Wall Street arada kalmış durumda.

İnşaat ürünleri ve aletleriyle öne çıkan perakendeci, bu yıl şimdiye kadar zorlu günlerden geçerek çoğunlukla yatay seyretti. Wall Street’in asıl merak ettiği konu ise şirketin bu durgunluktan sağ çıkıp çıkamayacağı. 

Home Depot konusunda iyimserliğini koruyan Wells Fargo analisti Zachary Fadem, “HD hisseleri, faiz yükü, tartışmalı anlaşmalar ve hâlâ olumsuz rekabet eğilimleri gibi zorlu bir görünümle karşı karşıya. Ancak birinci çeyrek sonuçları, giderek iyileşen rekabet ortamında bir miktar rahatlama sağlayabilir.” yorumunu yapıyor. 

Geçmiş veriler, Home Depot’nun bilanço beklentilerini ortalama 87% aştığını gösteriyor. Ayrıca şirket hissesi, son dört bilanço gününden destek alarak yükseldi.

Çarşamba 

🔎 Cisco Systems (CSCO)

Ağ teknolojileri devi Cisco Systems da bu haftanın yakından izlenecek bir diğer bilançosu. Mali ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aşan şirket, ayrıca işgücünün 5%’ini azaltacağını söylemişti. 

Analistler, bu yıl şimdiye kadar 5% değer kaybeden şirketin bu çeyrekte gelir ve kârında çift haneli düşüşler görmesini bekliyor. Ancak JPMorgan’a göre hissedeki söz konusu gerileme, şirketin değerlemesini yakın vadede ucuz bir konuma getirdi. 

Yine de analist Samik Chatterjee, şirketin orta-uzun vadeli kazanç görünümünün ılımlı olduğunu ve bunun bu bilançoya da yansıyabileceğini söyledi. Chatterjee, “Cisco’nun ürün gelirlerinin önemli bir kısmı, pandemi sonrası talepte önemli bir artış görülen WLAN da dahil olmak üzere Kampüs Ağlarından oluşuyor.” diyor. 

Perşembe

🔎 Walmart (WMT)

Perakende devi Walmart, bu hafta piyasaların merakla beklediği bilançosunu açıklayacak bir diğer isim. 

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ralli yapan e-ticaret satışları sayesinde konsensüsü aşan şirketin, bu çeyrekte de beklentileri karşılaması bekleniyor. Hatta Bank of America analisti Robert Ohmes’a göre Walmart’ın güçlü ivmesinin mali yılın ilk çeyreğinde de devam etmesi muhtemel. 

Analist “Daha yüksek marjlı kâr akışlarından (dijital reklamcılık, 3P pazar yeri ve yerine getirme hizmetleri) gelen katkıların, devam eden karma değişim rüzgarlarını (daha yüksek marjlı genel mal satışlarının market ve sağlık / zindelik satışlarının gerisinde kalmaya devam etmesi nedeniyle) dengelemeye yardımcı olmasıyla, WMT için brüt marj artışının devam ettiğini görüyoruz.” diyor. 

Şirket, son üç bilanço gününün ikisinde hisselerinin düştüğünü görse de ortalamada beklentileri 71% oranında aştı. 

Haftaya Perakendecilerin Bilançoları Damga Vuracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC