Bültenler

Haftanın Temettü Hisseleri: Magellan, Unilever, Apple, Intel

August 1, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Temettü Hisseleri: Magellan, Unilever, Apple, Intel

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanabileceğin hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için, şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Bu yüzden aşağıda yer alan tarihler, “son günü” göstermektedir.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Magellan Midstream Partners (MMP) – 4 Ağustos

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında yüksek temettü verimliliği ile yatırımcıların dikkatini çeken Magellan Midstream Partners var. Şirket, Kuzey Amerika’nın orta bölgesindeki birçok amonyak ve petrol boru hattının işletmeciliğini yapıyor. Magellan’ın çeyreklik temettüsünü almaya hak kazanmak için 4 Ağustos son gün!

Haftanın Temettü Hisseleri: Magellan, Unilever, Apple, Intel

Unilever (UL) – 4 Ağustos

Merkezi İngiltere’de bulunan ama aynı zamanda Amerikan borsasında işlem gören tüketim malları (gıda, temizlik, kişisel bakım vs.) üreticisi Unilever bu haftanın popüler temettü listesinde yer alıyor. Yüksek temettü verimliliği ile dikkat çeken Unilever’ın çeyreklik temettüsünü almaya hak kazanmak için 4 Ağustos son gün! 

Haftanın Temettü Hisseleri: Magellan, Unilever, Apple, Intel

Intel (INTC) – 4 Ağustos

Bir zamanlar “çip” dendiğinde akla ilk gelen Intel, teknoloji sektöründe dağıttığı yüksek temettü ile portföyünü çeşitlendirmek isteyen temettü yatırımcılarının dikkatini çekiyor. CEO Pat Gelsinger’ın şirkete geri dönmesiyle birlikte toparlanma yaşayan Intel’in temettüsünü almaya hak kazanmak için son gün 4 Ağustos!

Haftanın Temettü Hisseleri: Magellan, Unilever, Apple, Intel

Apple (AAPL) – 5 Ağustos

Kısa zaman önce dünyanın en büyük şirketi unvanını kaptıran Apple da bu haftanın temettü listesinde! Şirketin temettü ödemesi her ne kadar düşük olsa da analistlere göre şirket taşıdığı potansiyel ile birlikte güçlü bir temettü hissesine dönüşebilir. Telefon devinin çeyreklik temettüsünü almaya hak kazanmak için 5 Ağustos son gün!

Haftanın Temettü Hisseleri: Magellan, Unilever, Apple, Intel

Midas ile birlikte temettüye dair her şeyi Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da, bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Temettü Hisseleri: Magellan, Unilever, Apple, Intel

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı