Bültenler

Haftanın Temettü Hisseleri: IBM, Ford, Exxon, Starbucks, Visa

August 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Temettü Hisseleri: IBM, Ford, Exxon, Starbucks, Visa

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanabileceğin hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için, şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Bu yüzden aşağıda yer alan tarihler, “son günü” göstermektedir.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

International Business Machines (IBM) – 9 Ağustos

1911 yılında Amerika’da kurulan ve söz konusu teknoloji olduğunda akla ilk gelen şirketlerden biri olan IBM bu haftanın popüler temettü listesinde yer alıyor. 171’den fazla ülkede faaliyet gösteren köklü teknoloji şirketi son zamanlarda yaptığı yenilikçi yatırımlarla tekrardan yatırımcıların ilgisini çekmeye çalışıyor. 

Haftanın Temettü Hisseleri: IBM, Ford, Exxon, Starbucks, Visa

Ford Motor (F) – 10 Ağustos

Temettü listesinin ikinci sırasında bir diğer köklü şirket yer alıyor. 1903 yılında kurulan ve General Motors (GM) ile birlikte Amerikalıların ulusal aracı olarak kabul gören Ford Motor, son bilançonun iyi gelmesiyle birlikte hızlı bir yükseliş trendine girdi. Ford’dan yapılan açıklamalara göre şirket temettüsünü tekrardan eski gücüne kavuşturmayı planlıyor.

Haftanın Temettü Hisseleri: IBM, Ford, Exxon, Starbucks, Visa

ExxonMobil (XOM) – 11 Ağustos

Söz konusu temettü olduğunda Amerikan borsalarına yatırım yapan neredeyse herkesin aklına gelen ilk şirketlerden biri olan ExxonMobil de bu haftanın temettü listesinde. Amerika’nın petrol ve doğal gaz devi, artan kazançlarıyla birlikte sadece temettüsü ile değil fiyat artışıyla da yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. 

Haftanın Temettü Hisseleri: IBM, Ford, Exxon, Starbucks, Visa

Starbucks (SBUX) – 11 Ağustos

Dünyanın en büyük kahveci zinciri Starbucks, son dönemde bilançosuyla dikkatleri çeken şirketlerin başında geliyor. Yüksek düşüş trendinden sonra eski CEO Howard Schultz’ın şirkete dönmesiyle birlikte tekrar yükseliş trendine giren şirket, artan temettü verimi ile temettü yatırımcılarının uzun bir süredir gözdesi konumunda yer alıyor. 

Haftanın Temettü Hisseleri: IBM, Ford, Exxon, Starbucks, Visa

Visa (V) – 11 Ağustos

1958 yılında kurulan ve MasterCard ile birlikte markalı kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar aracılığıyla dünya çapında elektronik fon transferlerini kolaylaştıran şirket, büyüme hissesi olmasına rağmen temettüde gösterdiği istikrar nedeniyle de bu haftaki listede yerini aldı. 

Haftanın Temettü Hisseleri: IBM, Ford, Exxon, Starbucks, Visa

Midas ile birlikte temettüye dair her şeyi Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da, bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Temettü Hisseleri: IBM, Ford, Exxon, Starbucks, Visa

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı