Bültenler

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 4 Temmuz Haftası

July 4, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 4 Temmuz Haftası

🗓 Ex-Date* Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için, şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Bu yüzden aşağıda yer alan tarihler, “son günü” göstermektedir.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Comcast (CMCSA) – 5 Temmuz

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 4 Temmuz Haftası

Amerika’nın önde gelen çok uluslu telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Comcast, bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor. Comcast’ın medya markaları arasında Sky, NBC ve DreamWorks gibi onlarca büyük çaplı uluslararası televizyon ve yapım şirketi bulunuyor. 

Mastercard (MA) – 7 Temmuz

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 4 Temmuz Haftası

Visa (V) ile birlikte dünyanın en büyük kredi kartı ve ödeme ağı şirketi olan Mastercard, uluslararası kullanımı açısından şüphesiz bu haftanın en popüler temettü şirketi olarak listede yer alıyor. Savaş nedeniyle Rusya’daki birçok bankayla anlaşmasını sonlandıran şirket hâlâ gelirlerini artırmaya devam ediyor. 

Verizon (VZ) – 7 Temmuz

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 4 Temmuz Haftası

AT&T ve Comcast ile birlikte Amerika’nın en büyük üç telekom şirketinden biri olan Verizon, telekom operasyonlarına yatırım yapmak için Yahoo ve AOL gibi internet yatırımlarını 5 milyar dolara sattı. Son zamanlarda AT&T ile birlikte abonelik sistemlerinde ücret artışına giden şirket, özellikle son zamanlarda 5G teknolojisine yaptığı yatırımlarla konuşuluyor.  

AT&T (T) – 8 Temmuz

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 4 Temmuz Haftası

2018’de 108,7 milyar dolara WarnerMedia’yı (HBO, CNN, DC Comics, TNT) ve 2015’te uydu TV hizmeti DirecTV’yi de 68 milyar dolara satın alan AT&T, Discovery grubu ile anlaşarak tüm medya işlerini tek bir şirket altında topladı: Warner Bros Discovery. Bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alan şirket, bulundurduğu markalar çerçevesinde dünyanın en büyük medya şirketi olma rolünde emin adımlarla ilerliyor.

Midas ile birlikte temettüye dair her şeyi Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da, bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 4 Temmuz Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı