Bültenler

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 27 Haziran Haftası

June 27, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 27 Haziran Haftası

🗓 Ex-Date* Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için, şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Bu yüzden aşağıda yer alan tarihler, “son günü” göstermektedir.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Deere & Company (DE) – 29 Haziran Çarşamba

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 27 Haziran Haftası

Çoğunlukla John Deere adıyla ürettiği devasa tarım makineleri ve ormancılık makineleri, dizel motorlar, ağır ekipmanlarda kullanılan aktarma organları ve çim bakım ekipmanları ile ünlenen Deere & Company bu haftanın belki de en popüler temettü hissesi olarak listede yer alıyor. 

Nutrien (NTR) – 29 Haziran Çarşamba

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 27 Haziran Haftası

Kanadalı bir gübre şirketi olan Nutrien, dünyanın en büyük potasyum üreticisi ve üçüncü en büyük azotlu gübre üreticisi olarak faaliyet gösteriyor. Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşla birlikte ortaya çıkan gübre krizi son dönemde şirketin hisselerini büyük oranda artırdı. 

Keurig Dr Pepper (KDP) – 30 Haziran Perşembe

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 27 Haziran Haftası

Dr Pepper, Caribou, 7up, Schweppes, Evian ve Donut House gibi onlarca gıda ve içecek markasına sahip olan Keurig Dr Pepper da bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor. Şirketin tüm faaliyetlerinin gıda ve içecek sektöründe yer alması özellikle resesyon döneminde yatırımcıların Keurig Dr Pepper’a daha fazla ilgi duymasına yol açtı. 

Dollar General (DG) – 1 Temmuz Cuma

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 27 Haziran Haftası

Bu haftanın son popüler temettü hissesi ise Amerika’nın 1 TL’cisi diyebileceğimiz Dollar General. Ülkenin önde gelen indirim mağaza zincirlerinden biri olarak faaliyet gösteren şirketin Amerika kıtasında 19.000’e yakın mağazası bulunuyor. 

Midas ile birlikte temettüye dair her şeyi Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da, bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 27 Haziran Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı