ABD Borsası Notları

Haftanın Özeti: Neden Düştü? Neden Yükseldi?

May 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Haftanın Özeti: Neden Düştü? Neden Yükseldi?

Geçtiğimiz hafta boyunca önemli yükseliş ve düşüş kaydeden şirketleri senin için derledik. 👇

ABD Borsaları

🟢  Yapay zekâ rallisinin başrolü Nvidia (NVDA) hisseleri, şirketin son bilançosunda Wall Street tahminlerini aşarak rekor gelire işaret etmesiyle yükseldi. 1’e 10 hisse bölünmesi de açıklayan şirketin hisseleri, hafta boyunca toplam 13,3% değer kazandı.

🔴  Perakende devi Target’ın (TGT) hisseleri, şirketin son bilançosunda beklentileri karşılayamamasına karşın geriledi. Yüksek faiz ortamında düşük tüketici talebinden etkilenen şirketin hisseleri, hafta boyunca toplam 9,4% değer kaybetti.

Borsa İstanbul

🟢  Astor Enerji (ASTOR) 2024/3 aylık bilançolarını açıkladı. Enflasyon muhasebeli tablolarda satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre 78% artıran Astor, FAVÖK’ü geçen yılın aynı dönemine göre 91% üzerinde 1,62 milyar TL olarak açıkladı. Şirket faaliyet raporunda 2024 yılında 800 milyon doların üzerinde ciro beklediğini açıkladı. Şirketin hisseleri bu gelişmeler sonucunda haftalık 2% değer kazandı.

🔴  Ford Otosan (FROTO) 2024/3 aylık sonuçlarına göre geçen senenin aynı dönemine göre satışları 9% artarken FAVÖK’ü 15% daraldı. Yatırım faaliyetlerinden 690 milyon TL net parasal pozisyon kazancından ise 4,4 milyar TL gelir elde eden şirketin net dönem kârı geçen senenin aynı dönemine göre 10% arttı. FAVÖK’ün geçen senenin aynı dönemine göre daralması ve net kârın geçen senenin aynı dönemine göre ana faaliyetler dışındaki gelirle artması sonucunda FROTO hisseleri hafta boyunca 6,88% değer kaybetti.

Haftanın Özeti: Neden Düştü? Neden Yükseldi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı