ABD Borsası Notları

Haftanın Özeti: Neden Düştü? Neden Yükseldi? (13-17 Mayıs Haftası)

May 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Haftanın Özeti: Neden Düştü? Neden Yükseldi? (13-17 Mayıs Haftası)

Geçtiğimiz hafta boyunca önemli yükseliş ve düşüş kaydeden şirketleri senin için derledik. 👇

ABD Borsaları

🟢  Perakende devi Walmart’ın (WMT) hisseleri, şirketin son bilançosunda Wall Street tahminlerini aşmasıyla yükseldi. Enflasyonist dönemden faydalanmayı öngören şirketin hisseleri, hafta boyunca toplam 6,95% değer kazandı.

🔴  Geçen hafta Sony Pictures’ın Apollo Global Management adında bir yatırım şirketiyle birlikte 26 milyar dolar bedelle satın almayı düşündüğünü bildirdiği Paramount’un (PARA) hisseleri, Sony’nin satın almayı tekrar düşüneceğini açıklamasının ardından hafta boyunca toplam 8,73% değer kaybetti.

Borsa İstanbul

🟢  BİM Mağazaları (BIMAS) 2023/12 aylık bilançolarını açıkladı. Enflasyon muhasebeli tablolarda satışlarını 18% artıran BIMAS, FAVÖK’ü geçen yılın 1% üzerinde 13,75  milyar TL olarak açıkladı. Faizlerin yüksek olduğu ortamda öne çıkan perakendecilik sektöründe BIST 100 3,83% yükselirken BIMAS hisseleri 14,13% yükseliş gösterdi.

🔴  Alfa Solar Enerji (ALFAS) 2023/12 aylık bilançosuna göre satışlarını 85% artırmayı başardı. Net dönem kârını da 27% artırmayı başaran ALFAS hisseleri, haftalık olarak BIST 100’deki yükselişe rağmen diğer güneş enerjisi paneli üreticilerine kıyasla daha güçsüz bilanço açıkladı ve haftalık 2,58% değer kaybetti.

Haftanın Özeti: Neden Düştü? Neden Yükseldi? (13-17 Mayıs Haftası)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı